Znajomość historii najnowszej jest słaba. Choć nieodległa i istniejąca w świadomości średniego i starszego pokolenia, dla młodzieży jest często jak prehistoria.
Wymieniona pozycja jest zbiorem tekstów dotykających przeróżnych aspektów minionej epoki. Autor, zarówno świadek tych czasów, jak i historyk, snuje opowieść o PRL-u. O trudach i absurdach codziennego życia, o „polskich miesiącach”, o włodarzach Polski Ludowej, o kulturze, o sporcie i o wielu innych zajmujących sprawach. Praca napisana jest stylem popularnonaukowym, przystępnym i zrozumiałym dla czytelników, charakteryzującym się umiejętnie wplatanymi w tekst cytatami, anegdotami oraz dużą dozą humoru. Poza wtrąceniami w tekście, ważne, interesujące wiadomości umieszczono w ramkach, które zawierają: krótkie życiorysy znaczących postaci, wiersze, teksty piosenek, rymowanki i dowcipy z epoki, różnego rodzaju ciekawostki, fragmenty wspomnień i inne teksty źródłowe, takie jak przemówienia, wycinki prasowe i urywki dokumentów archiwalnych. Na końcu większości rozdziałów znajdziemy tablice chronologiczne z umiejscowionymi w nich i opisanymi najważniejszymi, z punktu widzenia tematyki bieżącego fragmentu książki, wydarzeniami. Dodatkowym walorem omawianego tomu są liczne fotografie, które uzupełniają i pogłębiają zawartość treściową książki.
Pozycja ta jest bogatym kompendium wiedzy o PRL- u. Autorzy w przystępny sposób dostarczają czytelnikowi szerokiej wiedzy i doskonale oddają klimat tych czasów. Nawet szata graficzna, papier, przypominający papier makulaturowy, czarno- białe fotografie są celowym zabiegiem wydawcy.
Gorąco polecam tę pozycję wszystkim, nie tylko zainteresowanym historią, bo jak napisał C.K. Norwid: „Przeszłość – jest to dziś, tylko cokolwiek dalej” . Aby zrozumieć teraźniejszość, trzeba poznać przeszłość.
Drodzy Uczniowie! Życzę miłej i owocnej lektury- Adam Dębski.
5 października 2017