Wielki spektakl w małej sali gimnastycznej…

9 grudnia 2009 r. gościliśmy w naszym Liceum Panią Ziutę Zającównę -aktorkę od lat związaną z Krakowem, wykładowcę Krakowskiej Szkoły Teatralnej, reżysera i jedną z najbardziej aktywnych postaci krakowskiego środowiska teatralnego, wielokrotną laureatkę festiwali teatrów jednego aktora.

Spektakl, który nasza młodzież mogła zobaczyć -Manifest Witkacego- został obsypany nagrodami, w tym główną na Wrocławskich Spotkaniach Teatru Jednego Aktora i Małych Form Teatralnych w 1994 roku. Z monodramem Manifest aktorka występowała również w Niemczech , na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych. Pani Ziuta Zającówna opracowała scenariusz, wyreżyserowała spektakl i ,oczywiście, zagrała w nim z niebywałą energią , dając popis mistrzostwa słowa i scenicznego gestu . „Manifest” oparty jest na kompilacji tekstu Witkacego dotyczącego Czystej Formy oraz wierszy, fragmentów dramatu (Kurka Wodna) i prozy (Niemyte Dusze).

Prasa pisała o tym spektaklu tak:

„…monodram Zającówny jest zapewne zgodny z intencjami autora „Czystej Formy”, sztuki jako panaceum na rozdarcie metafizyczne i kulturalne. Aktorka o niebywałym wprost temperamencie scenicznym i rozległym warsztacie artystycznym przeistacza się na oczach widzów z mężczyzny w uwodzicielska kobietę. Tańczy, śpiewa, jest mimem i… gorylem. Zającówna jest po prostu wieloznaczna i zniewalająca…”

Jesteśmy wdzięczni aktorce za wspaniały występ, moc artystycznych wzruszeń i możliwość kontaktu z prawdziwą sztuką teatralną przez duże S!
Na koniec dobra wiadomość dla tych wszystkich, którzy jeszcze raz chcą zobaczyć aktorskie umiejętności pani Ziuty Zającówny. Aktorka obiecała, że jeszcze w tym roku szkolnym przyjedzie do nas ze spektaklem Pochwała głupoty Erazma z Rotterdamu.
9 grudnia 2009

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content