CZARNOBYL – 30 LAT PÓŹNIEJ

26 kwietnia minie 30 lat od katastrofy atomowej w Czarnobylu. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się wykłady poświęcone tej awarii oraz współczesnej kondycji energetyki atomowej na świecie.

Pierwszy wykład poświęcony był Czarnobylowi. Wygłosiła go pani Sofia Berozkina, która w 1986 r. mieszkała w niewielkiej miejscowości położonej niedaleko Czarnobyla. Pracowała tam jako lekarz pediatra, a później jako likwidatorka szkód powstałych w wyniku katastrofy. Jako naoczny świadek opisywała chaos jaki panował po awarii, próby pomocy dzieciom, a w końcu paniczną ewakuację ludności z tamtych terenów. W związku z tym, że wykład był w języku rosyjskim konieczna była pomoc tłumacza pana Władysława Augustyniaka.

Drugi wykład wygłosił Marek Wojtasik – przedstawiciel  Zarządu Fundacji „’Transgressive Art”. Swój wykład poświęcił aktualnym problemom energetyki atomowej. Przypomniał o katastrofie w Fukushimie oraz przedstawił problemy rządu i społeczeństwa japońskiego, jakie pojawiły się w wyniku awarii. Zwieńczeniem wykładu była emisja filmu o próbach budowy nowych japońskich elektrowni atomowych w… Wietnamie, skąd energia będzie transportowana do Japonii.

Wykłady zaprezentowane przez gości wzbogaciły wiedzę młodzieży naszego Liceum na temat problemów współczesnej energetyki jądrowej.
14 marca 2016

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content