Sukcesy naszych humanistek w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego

9 kwietnia w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk zakończył się centralny etap XLVI Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Anna Orzeł– uczennica klasy trzeciej o profilu humanistycznym – zdobyła tytuł finalistki Olimpiady, dzięki czemu będzie zwolniona z egzaminu maturalnego z języka polskiego (uzyskała tym samym 100% punktów z obu poziomów tego egzaminu!)

Ponadto  Anna Orzeł w postępowaniu kwalifikacyjnym na studia wyższe będzie traktowana w specjalny sposób, tytuł ten gwarantuje bowiem maksymalną liczbę punktów rekrutacyjnych na wiele kierunków studiów prestiżowych uczelni.

-Udział w Olimpiadzie to wspaniała intelektualna przygoda okupiona jednak wielkim nakładem pracy, musiałam bowiem wykazać się umiejętnościami i wiedzą na poziomie akademickim. Rywalizowałam z uczniami najlepszych liceów w kraju i za granicą (Litwa, Ukraina, Grecja, Niemcy) i… było to niezwykle satysfakcjonujące. Od zawsze literatura, kultura słowa i praca badawcza były moją pasją, którą pragnę kontynuować na studiach. Podjęłam się udziału w Olimpiadzie, bo wiem, że poziom nauczania w moim Liceum jest bardzo wysoki. Mój opiekun dydaktyczny- mgr Anna Trojanowska, to nauczycielka, która przygotowywała już kilku laureatów i finalistów olimpiady polonistycznej i filozoficznej, znalazłam się zatem w dobrych rękach. Wielkim wsparciem w poszukiwaniu najnowszych opracowań literackich były dla mnie także panie pracujące w bibliotece szkolnej. Cieszę się z możliwości jakie daje mi zdobyty tytuł, zawartych nowych znajomości i… wolnego dnia w pierwszym dniu matury!  – relacjonuje finalistka Anna Orzeł.

Warto zaznaczyć, że uczennica I LO znalazła się w gronie 12 najlepszych humanistek z całej Małopolski i jako jedyna reprezentowała powiat limanowski.

W przyszłym roku szansę na powtórzenie sukcesu finalistki mają jej dwie młodsze koleżanki- Natalia Ptak i Katarzyna Więcek z klasy drugiej o profilu humanistycznym- uczennice mgr Beaty Jonarskiej, które dotarły do ścisłego finału zawodów II stopnia w Krakowie.

Olimpiada to cenne doświadczenie. Kosztowała wiele pracy, wyrzeczeń, nie była łatwą drogą, ale na końcu czekała nas wielka satysfakcja. 
Nasza przygoda trwała praktycznie pół roku. Początkowo zbierałyśmy materiały i opracowywałyśmy teksty potrzebne do napisania pracy badawczej. Realizowałyśmy dwa tematy: „Obraz kobiet w twórczości Cypriana Norwida” ( Natalia Ptak) oraz „Pociąg jako symbol w literaturze XIX i XX wieku” (Kasia Więcek). Nasze prace, oceniane w Krakowie, zostały pozytywnie zweryfikowane i dały nam przepustkę do etapu okręgowego olimpiady. Zaczęła się teraz intensywna nauka- setki przeczytanych stron tekstów, opracowań historycznoliterackich, dziesiątki przerobionych testów z gramatyki… Jednym słowem – żmudna, ciężka, na szczęście nie „syzyfowa praca”.

Kolejny etap – Kraków. Tam, przez kilka godzin pisałyśmy esej oraz test z zakresu gramatyki. Wielkim zaskoczeniem i radością była dla nas informacja, że zakwalifikowałyśmy się do części ustnej. Następne, nowe, stresujące doświadczenie. Przed komisją złożoną z pracowników naukowych UJ broniłyśmy naszej pracy oraz odpowiadałyśmy na pytania z zakresu literatury i gramatyki. 
Czas przygotowań to trudny okres, ale także bardzo owocny.  Możemy powiedzieć z całą pewnością, że było warto. Co przyniosła nam trwająca pół roku przygoda? Przede wszystkim dała nam motywację do dalszej pracy i wiarę we własne możliwości. Olimpiada nauczyła nas, że nie można bać się wyzwań, a przede wszystkim zmotywowała nas do pogłębiania wiedzy na temat języka polskiego i literatury, poszerzyła nasze zainteresowania. Świadomość tego, co zyskałyśmy dzięki olimpiadzie daje nam satysfakcję i zachęca, aby również w przyszłym roku spróbować swoich sił i walczyć o laur na kolejnych szczeblach. 

Swoimi wrażeniami z „olimpijskiej, polonistycznej przygody” podzieliły się:
Natalia Ptak i Kasia Więcek z klasy IIG

9 kwietnia 2016

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content