„I to wszystko przez to jedno ziemniaczysko” – Autorskie Popołudnie Artystyczne w Orkanie

W dniach 8 i 9 czerwca w naszej szkole miało miejsce wyjątkowe uczniowskie wydarzenie. Członkowie działającego od roku Amatorskiego Szkolnego Klubu Artystycznego ASKA zorganizowali w czwartek o godzinie 15.00 oraz w piątek o godz. 16.00 Popołudnie Artystyczne – samodzielną, zupełnie dobrowolną inicjatywę kulturalną.

Ideą imprezy było nie tylko pokazanie talentów i autorskich pomysłów, ale również udowodnienie (sobie i innym), że nawet w wirze własnego życia i obowiązków można znaleźć czas na realizację własnych pasji (i świetnie się przy tym bawić).

Ze względu na różnorodność talentów uczniowie przygotowali bogaty, trwający ok. 2 godzin program, który zawierał:

– miniatury teatralne, których scenariusze zostały napisane i przygotowane przez uczniów w trakcie cotygodniowych, trwających trzy miesiące prób. Widzowie mogli zetknąć się z pantomimą, parodią, monologami, groteską, ale także tańcem nowoczesnym czy imitacją Michaela Jacksona.

Co ciekawe, mimo dowolności w  wyborze tematyki, wszystkie wystąpienia skupiały się na relacjach międzyludzkich. Była tęsknota, było nieudane małżeństwo, była XIX-wieczna Ameryka i obieranie ziemniaków, problem znieczulicy ludzkiej, ale też nadzieja, radość, energia.

– muzykę na żywo– goście usłyszeli m.in. przebój „Tears in Heaven” Claptona czy „What a Wonderful World” Armstronga w aranżacji szkolnego zespołu muzycznego, którego nie zatrzymały w dniu występu ani zawody sportowe, ani praca, ani nawet egzamin w szkole muzycznej.

– wystawę plastyczną –w sali gimnastycznej zawieszone zostały obrazy wykonane przez uczniów (a także przez Panią Profesor naszej szkoły- Joannę Wójtowicz).

Całość dopełniał wyjątkowy, klimatyczny układ sali – ustawionych zostało 20 stolików dla gości, na których położono białe obrusy i świeże kwiaty. Grupa dekoracyjna przygotowała logo oraz symboliczny obraz Popołudnia Artystycznego. Członkowie klubu upiekli własnoręcznie ciasta, których goście mogli skosztować wraz z kawą, herbatą czy sokiem podczas antraktu.

Warto zaznaczyć, że wydarzenie zorganizowane zostało po lekcjach, więc tylko ci, którzy uważnie zapoznali się z samodzielnie zaprojektowanymi przez członków ASKI plakatami i byli naprawdę zainteresowani otrzymali Pamiątkowe Bilety Entuzjastów Sztuki i mogli uczestniczyć w Popołudniu Artystycznym.

Mimo tej organizacyjnej innowacji, zarówno w czwartek jak i w piątek sala była zapełniona (80 miejsc stolikowych).

Wśród gości znaleźli się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, a także gimnazjaliści, członkowie koła plastycznego oraz rodzice i krewni.

Wszystkich powitała Pani Dyrektor Anna Mruk, która podziękowała za przygotowanie imprezy i wyraziła podziw dla utalentowanych i pełnych entuzjazmu młodych artystów.

W tym miejscu warto więc wymienić tych, którzy wystąpili na scenie, a w przygotowanie imprezy włożyli całe swoje serce:

– grupa teatralna: Bartosz Bednarczyk, Katarzyna Młynarczyk, Bartosz Ociepka (absolwent), Barbara Sukiennik, Maria Sukiennik, Sylwia Stokłosa, Klaudia Kucharczyk, Anna Rusnarczyk, Patryk Lupa, Anna Król, Patrycja Dunikowska, Piotr Piksa, Natalia Czechowska, Aldona Szewczyk, Joanna Niezabitowska, Natalia Twaróg, Kinga Król, Oskar Pażucha, Kinga Obrok, Magdalena Wojcieszczak, Julia Niemiec, Sandra Czepiel

– grupa muzyczna: Natalia Czechowska (pianino, koordynacja), Bartosz Marek (gitara), Julia Opioła (skrzypce), Szymon Więcek (cajon), Kinga Pach, Małgorzata Florek, Julia Lachor, Patryk Lupa (wokale)

– grupa dekoracyjno-plastyczna: Patrycja Mrożek, Joanna Mysza, Karolina Malarz, Zuzanna Łyszcarz, Piotr Piksa, Klaudia Kucharczyk, Aneta Kuzak, Patrycja Dunikowska

– autorzy prac plastycznych prezentowanych na wystawie: Karolina Dębska, Piotr Piksa, Magdalena Kotara, Patrycja Dunikowska, Aneta Kuzak, Natalia Saczka, Kinga Tobiasz, Magdalena Florek, Pani Joanna Wójtowicz

– grupa techniczna:  Dawid Jarosz, Bartosz Ociepka, Piotr Berdyhowski (absolwent)

– prowadzenie imprezy i reżyseria ogólna: Julia Niemiec

Wsparcie i opiekę klub otrzymał od Pani Profesor Anny Trojanowskiej, za co serdecznie dziękuję.

W galerii zdjęć mają Państwo szansę zobaczyć, jak wyglądało Popołudnie Artystyczne.

Nic jednak nie zastąpi wrażeń i emocji na żywo, które towarzyszyły zarówno gościom, jak i występującym, szczególnie wówczas, kiedy w piątek otrzymali oni od widowni symboliczne kwiaty w ramach podziękowań. Tego po prostu nie da się opisać!

Amatorski Szkolny Klub Artystyczny czuje się bardzo spełniony i ma nadzieję, że to nie ostatnia z autorskich inicjatyw, które jeszcze mogą (i powinny!) odbyć się w naszej szkole.

Orkan ma potencjał, bo ma utalentowanych, pracowitych ludzi, których należy odkrywać.

Naprawdę warto!

Julia Niemiec, Amatorski Szkolny Klub Artystyczny ASKA 
9 czerwca 2017

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content