Integrujemy się!!!

14 września wszystkie klasy pierwsze udały się na wycieczkę integracyjną do Wiaty Felczyn w Nadleśnictwie Nawojowa. W pięknych okolicznościach natury uczniowie rozpoczynający naukę w naszym Liceum mogli lepiej się poznać i pobyć ze sobą przez cały dzień, uczestnicząc w różnych zajęciach edukacyjno- sportowo- turystycznych.

Nauczyciele przygotowali sześć „baz tematycznych”. Każda klasa, rotacyjnie , przechodziła przez kolejne stacje:

STACJA SPORTOWA

Tu uczniowie mogli się wyszaleć ruchowo- tańczyli , skakali, uczestniczyli w  zabawach integracyjnych, dzięki którym  mogli się lepiej poznać.

STACJA TURYSTYCZNA

Uczniowie odbyli 2-kilometrowy spacer w lesie Felczyn.

STACJA PSYCHOLOGICZNA

Ponieważ na wycieczce, oprócz wychowawców, byli też  pedagog Kinga Janczy i psycholog Michał Bek, nie zabrakło zajęć, których głównym celem  było budowanie pozytywnych relacji oraz poczucia bezpieczeństwa w grupie w atmosferze szacunku i akceptacji. Ale nacisk położono także na ekspresję emocji i nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami.

Zgromadzeni wokół stołów uczniowie rozpoczęli od podzielenia się informacjami na temat swoich pasji, planów i sukcesów, ale rozpierająca wszystkich energia, radosna aura i piękna pogoda nie pozwoliły im długo pozostać na miejscach. Chodząc i na zmianę porozumiewając się między sobą, albo komunikując się bez użycia słów, starali się wychwycić wzajemne zależności albo wskazać cechy, które ich łączą oraz te, które czynią ich wyjątkowymi, ucząc się w ten sposób, że można pięknie się różnić i wciąż posiadać wiele wspólnego. Następnie młodzież miała szansę skonfrontować swoje wyobrażenia o sobie i oczekiwania wobec klasy z kolejnymi członkami grupy. Pojawiły się rozmowy o mocnych stronach, oferowanej pomocy w różnych obszarach, cechach idealnego przyjaciela, wrażeniach z pierwszego spotkania z klasą, a także planach na przyszłość i marzeniach.

STACJA GEOGRAFICZNA

Młodzież zapoznała się z budową geologiczną i etapami tworzenia Karpat oraz z programem tzw. małej retencji. Program obejmuje tworzenie małych zbiorników magazynujących wodę w okresie intensywnych opadów, która zostaje oddana przyrodzie w okresach suchych.

STACJA LINGWISTYCZNA

Uczniowie musieli nadać nazwę swojej drużynie i dostali różne zadania. Były to quizy językowe, wyprawy na polowanie (musieli przynieść rzeczy znajdujące się na liście – np.5 listków, patyk dłuższy niż dłoń, kamień z plamkami, źdźbła trawy itp. – lista była po angielsku), zabawa w głuchy telefon, czy „powiedz drugiej osobie coś miłego”. Za każde poprawne rozwiązanie uczniowie zdobywali słodki punkt, tj. cukierek.

STACJA BIOLOGICZNA

Młodzież poznawała budowę i wpływ niektórych gatunków owadów na funkcjonowanie zbiorowisk leśnych. Świetna zabawa połączona z  edukacją.


Spotkanie integracyjne było dla uczniów doskonałą okazją do lepszego poznania koleżanek i kolegów, nie tylko ze swojej klasy, wychowawców i pracowników szkoły, których nie widują na co dzień przy tablicy. Czas spędzony wspólnie poza szkolnymi murami pozwolił przekonać się, że różnica wieku wcale nie przeszkadza w tym, aby wspólnie się pośmiać i pożartować. Nie mamy wątpliwości, że podjęte działania i wspólna zabawa będą procentować codziennie przez kolejne cztery lata znajomości, a wspomnienia o tym dniu będą wywoływać uśmiechy na twarzach uczestników.

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content