Dobra książka: Remi Brague Królestwo człowieka

Jest w tej książce ogromne bogactwo źródeł, głęboka i oryginalna myśl i klarowna, pięknie napisana i bogata w szczegółach narracja. Jest to niezwykle ważna i ciekawa pozycja w historii idei pióra jednego z najwybitniejszych uczonych w tej dziedzinie.

Zdaniem Rémi Brague’a współczesny wykształcony Europejczyk nie ma żadnego punktu odniesienia – brak mu archimedesowego punktu oparcia w ludzkim bytowaniu. Analizując takie zjawiska jak: podporządkowanie natury, szaleństwo uprzemysłowienia, wojujący ateizm, degradacja środowiska, podniesienie człowieka do rangi „istoty najwyższej” – dochodzi do wniosku, że w nowoczesności tkwi zalążek śmiertelnej choroby, która może doprowadzić ludzkość do zapaści. Argumentacja Rémi Brague’a jest bezlitośnie logiczna i trafna. Przy opracowaniu paradygmatu nowoczesności autor posługuje się zarówno filozofią, historią, jak też literaturą. Pokazuje, jak doszło do tego, że człowiek, stając się twórcą własnego człowieczeństwa, wpadł w pułapkę antyhumanizmu.

Rémi Brague (ur. 1947) – pisarz, filozof, profesor Sorbony oraz Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium. Jeden z najwybitniejszych i najciekawszych współczesnych myślicieli europejskich. Laureat Nagrody Ratzingera. Nakładem Teologii Politycznej do tej pory ukazały się jego książki: „Europa, droga rzymska” i „Prawo Boga”.

Poleca: Kacper Chorabik – Puchała
Opieka merytoryczna: Zofia Ociepka
15 lutego 2021

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content