Wojciech Roszkowski – ROZTRZASKANE LUSTRO Upadek cywilizacji zachodniej

Wybitny pisarz, uczony – prof. Wojciech Roszkowski- dokonał bilansu naszej cywilizacji.

Poznajmy jedno z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej.

Dziś nasze wielowiekowe dziedzictwo kulturowe zostało w całości odrzucone, co uznaje się za wyraz… postępu. Autor pisze: “Zabijanie w imię postępu stało się wynalazkiem ery nowożytnej.”

Co jest fundamentalną dla ludzkiej wspólnoty instytucją? Dla pewnej grupy, części osób to rodzina. Właśnie… Tylko dla pewnej części. Może większości? Dziś usiłuje się obalić nawet tak ważne relacje i więzi międzyludzkie. Demokracja może wyrażać wolę większości, ale tylko w tym przypadku, gdy ta większość akceptuje lewicowy światopogląd. Czy artyści zanegowali świat wartości? Bez wątpienia, ponieważ bardziej wierzy się celebrytom, gwiazdom estrady niż wielkim autorytetom i potężnym umysłom. Komu Ty wierzysz bardziej?

„Postęp techniczny i cywilizacyjny przy kryzysie wartości nie likwiduje problemów społecznych, a stwarza nowe. Co więcej, postęp naukowy przynosi tyleż odpowiedzi na dręczące ludzi pytania, ile nowych pytań” – pisze prof. Wojciech Roszkowski

Autor analizuje setki przejawów dekadencji. Czyni to w sposób barwny i wielostronny. Jego opisy i refleksje są logiczne oraz przekonujące. Język książki jest jej niepodważalną zalet: lapidarny, skrzący dowcipem, mimo poruszania skomplikowanych spraw – prosty, precyzyjny i zrozumiały.  “Roztrzaskane lustro” zaprasza nas do myślenia. Jest to zarazem oręż  w walce o przetrwanie zachodniej cywilizacji.  Może da się jeszcze wszystko zmienić..? Autor wyraźnie podkreśla, że z upadku można się podnieść, że to jeszcze nie musi być kres.

Na koniec przywołam słowa autora, nad którymi warto jest dłużej pomyśleć:

“Zło udaje, że go nie ma. Ale zło jest. Nie ominiemy go. Unikając ocen, powątpiewając w możliwość rozróżnienia dobra od zła, karmimy je bezkarnością, grzęznąc w mniejszym złu, wspomagamy większe. Zło jest potężne, ale jest potężne naszymi słabościami”.

Życzę miłej lektury! – Julia Szumańska

Opieka merytoryczna- Zofia Ociepka
17 listopada 2020

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content