Niepodległość widziana naszymi oczami.

Akademia z okazji 95. rocznicy Odzyskania Niepodległości z założenia miała być inna. Celem było ukazanie tego, że mimo nieuchronnej zmiany mentalności młodzieży, odczuwa ona głęboki szacunek wobec Ojczyzny,. 12. listopada zebraliśmy się więc w sali gimnastycznej naszego Liceum, aby uczcić to ważne w naszej historii wydarzenie. Uczniowie kilku klas (w tym 1G, 3A2, 3D) przedstawili sposób patrzenia współczesnej młodzieży na patriotyzm i polskość. Dla nas nie są to tylko szeregi dat i wydarzeń, ale waleczność naszych rodaków i ich oddanie Ojczyźnie. Pokazaliśmy, że losy kraju nie są nam obojętne.

Myśl przewodnia zawarta była w utworach znajdujących się na początku oraz końcu części artystycznej akademii:

„Niech żyje Polska, droższa niż skarb, moja ojczyzna jedyny kraj Niech żyje Polska, korona ma, Rzeczpospolita wieki niech trwa Niech żyje Polska, za ten zły czas, Hitler i Stalin nie złamali nas Niech żyje Polska, słona jak łza, za każdy smutek w sercu ją mam”

(Zjednoczony Ursynów – Niech żyje Polska)

„Mam biało-czerwone serce, barwy ojczyste.
Nikt mi tego nie zabierze, po polsku myślę.
Nikt mi tego nie zabierze, po polsku piszę.
To dla tych, którzy przelali krew za ojczyznę”.

(4P – Mam biało-czerwone serce)

Swoimi refleksjami o akademii w dniu Święta Niepodległości podzieliła się Paulina Bodura- reżyserka programu artystycznego przygotowanego na tę okazję.
12 listopada 2013

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content