Orkan debatował na Sejmiku Małopolski

1 czerwca, gdy w naszej szkole odbywał się Ogólnopolski Dzień Profilaktyki, grupa uczniów z klasy 2G wraz z opiekunem – mgr Lucyną Wójtowicz- wybrała się do Urzędu Marszałkowskiego mieszczącego się na ul. Racławickiej 56 w Krakowie.

Dwunastu uczniów z naszego Liceum zostało zaproszonych na niezwykłą, bo pierwszą w historii, sesję Sejmiku Dzieci i Młodzieży Województwa Małopolskiego. Po uroczystym powitaniu uczniowie małopolskich gimnazjów i liceów mieli szansę poczuć się jak radni i dokonać wyboru prezydium za pomocą specjalnych kart do głosowania, które na ten jeden dzień udostępnił im Urząd Marszałkowski.

W gronie reprezentacyjnym znaleźli się Dominik Gamoń- w funkcji wiceprzewodniczącego- oraz Julia Niemiec w funkcji wicemarszałka. (Ta dwójka ponownie mogła pojawić się na posiedzeniu właściwym Sejmiku Województwa Małopolskiego 19 czerwca, gdyż w charakterze   gości została na nie zaproszona przez  Urszulę Nowogórską – przewodniczącą sejmiku małopolskiego).

Po głosowaniu przyszedł czas na część warsztatową – sesja dotyczyła problemu smogu w Małopolsce, a więc na ten temat przygotowano krótką prezentację. Ponadto dla części uczestników zostały zorganizowane warsztaty dziennikarskie z przedstawicielami m.in. Radia Kraków. Przez cały czas trwania spotkania prowadzono wywiady i robiono zdjęcia (link: https://www.youtube.com/watch?v=qUXKhDKJSyE&feature=youtu.be )

Najważniejszym elementem Sejmiku była jednak dyskusja dotycząca ustawy antysmogowej.
Trwająca parę godzin debata owocowała w bogate, rzetelne argumenty i liczne dygresje. Grupa z  I LO zdecydowanie wyróżniła się aktywnością wśród młodych radnych. Nasze Liceum reprezentowali uczniowie:  Sylwia Stokłosa, Natalia Czechowska, Monika Stawarz, Aleksandra Janiczek, Julia Lachor, Ewa Batko, Anna Widomska, Anna Szewczyk, Agnieszka Noworolnik, Arleta Florek.

Na zakończenie posiedzenia radni, zasiadający w ławach sejmikowych na co dzień, podziękowali uczestnikom debaty i wyrazili podziw dla merytorycznego charakteru ich wypowiedzi. 
1 czerwca 2017

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content