Podróż sentymentalna księdza biskupa Andrzeja Jeża

12. grudnia gościliśmy zwierzchnika diecezji tarnowskiej ks. biskupa Andrzeja Jeża, który jest absolwentem naszego Liceum. Wizyta odbyła się w ramach cyklu spotkań ze znanymi uczniami „Orkana”, a głównym jej punktem był wykład pt. Autorytety a wybór drogi życiowej. W słowach skierowanych do maturzystów ksiądz biskup zwrócił uwagę na to, że młodzież boi się autorytetów, bo są one kojarzone z narzucaniem wartości, co z kolei jest odbierane jako ograniczanie wolności młodych ludzi.

komunistycznej”. Dziś młodzież żyje co prawda w kolorowym świecie gadżetów, ale przecież wartości, marzenia, tęsknoty nie zmieniły się. Człowiek jest zawsze taki sam. Zwrócił się do młodzieży, by dobrze rozeznała wybór drogi życiowej- nie tylko studiów, ale też powołania do małżeństwa czy kapłaństwa.
Mądrość przesłania, poczucie humoru, gdy ksiądz biskup odpowiadał na pytania uczniów i wspominał swoje szkolne lata , zjednały serca młodzieży, która wypowiedzi Gościa przyjmowała gromkimi brawami. Uczniowie I LO dali świadectwo swojej wiary. Monika Pławecka zaprezentowała Limanowski Ruch Czystych Serc- niezwykłą wspólnotę młodych, którzy chcą pięknie żyć dla Chrystusa, naśladując swoją patronkę błogosławioną Karolinę.
Kamil Opioła słowami piosenki „Wolność” Marka Grechuty podkreślił, że wolność to dar, który trzeba dobrze wykorzystać, a przede wszystkim „wolność to wśród mądrych ludzi żyć.” Katarzyna Wójcik przedstawiła działalność szkolnego Wolontariatu, którego członkowie kierują się piękną maksymą: „Kto nie kocha człowieka, nie może kochać Boga”.
Klaudia Miśkowicz ofiarowała honorowym gościom – księdzu biskupowi i proboszczowi Wiesławowi Piotrowskiemu swoją pierwszą książkę – zbiór opowiadań zatytułowanych „Dlaczego?”, w których daje świadectwo spotkania z Chrystusem. Zawierzenie Maryi wyraziła poruszającą interpretacją piosenki „Panno Pszeniczna”.
Aleksandra Semerda i Kamil Opioła oddali entuzjazm młodych ludzi wielokrotnie powtarzając refren piosenki: „Życie jest piękne i dlatego warto żyć.”
Warto też żyć dla takich chwil, dlatego cała społeczność I LO serdecznie dziękuje księdzu biskupowi, że znalazł czas, by odbyć tę sentymentalną podróż. Bóg zapłać!
12 grudnia 2013

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content