Spotkanie z absolwentką naszego Liceum Klaudią Miśkowicz

Dnia 28 września 2016 r. mieliśmy okazję spotkać się oraz wysłuchać wykładu absolwentki naszej szkoły- Klaudii Miśkowicz. Klaudia studiuje filozofię na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Przyjęła zaproszenie pani dyrektor Anny Mruk i Anny Trojanowskiej i znalazła dla nas czas tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego.

„Miłość mi wszystko wyjaśniła,
miłość wszystko rozwiązała –
dlatego uwielbiam tę Miłość,
gdziekolwiek by przebywała.”
„Miłość mi wszystko wyjaśniła” Karol Wojtyła

Klaudia to wspaniała osoba pełna energii i pasji, niezwykle ambitna i sympatyczna. Uśmiech nie znikał jej z twarzy, mimo iż widać było lekki stres jaki odczuwała podczas spotkania z nami. Przez dwie godziny lekcyjne opowiedziała nam wiele o filozofii oraz dyskutowała z nami na temat Arystotelesowskiej koncepcji przyjaźni. Bo przecież każdy z nas zastanawiał się kiedyś kim jest dla niego przyjaciel. Niewątpliwie jest to osoba nam bardzo bliska oraz taka, na której możemy polegać zawsze i w każdej sytuacji. Przyjacielem może być dla nas każdy- mama, tata, kolega lub koleżanka z sąsiedztwa albo z ławki. Jednak nie każdy jest dobrym przyjacielem i zasługuje na to miano. Musimy ostrożnie dobierać takie osoby. Jednocześnie musimy pamiętać o tym, żebyśmy również byli lojalnymi wobec przyjaciół i żeby można było nas nazwać dobrymi przyjaciółmi. Swoją bratnią duszę można dostrzec w każdym i należy także być otwartym na nowe znajomości, bo nigdy nie wiemy, kiedy to właśnie przyjaźń zapuka do drzwi naszego życia i będzie chciała się w nim rozgościć już na zawsze. Właśnie wtedy dotarło do mnie, że ja zupełnie inaczej rozumiałam do tej pory to słowo. Zaczęłam myśleć nad tym głębiej i stworzyłam swoją własną formułkę przyjaźni.

Studentka UP JP II przekonywała nas, jak bardzo filozofia jest potrzebna w postrzeganiu obecnego świata- zmusza ona do przemyśleń i zadawania pytań oraz szukania na nie odpowiedzi. Właściwie to każdy z nas jest po części filozofem, ale o tym nie wie. Najlepiej widać to u małych dzieci, które uwielbiają zadawać pytania i zadają ich bardzo dużo. Każdy z nas mógłby się od nich uczyć takiej dociekliwości oraz ciekawości świata.  Na wykładzie dowiedzieliśmy się również, iż ulubionym poetą Klaudii jest Papież Polak- św. Jan Paweł II. Jest on dla niej inspiracją życiową oraz przewodnikiem duchowym. Podczas spotkania Klaudia traktowała nas jak równych sobie, mimo iż dzieli nas kilka lat, i każdy z nas poczuł do niej wielką sympatię. Zwracała się do nas językiem prostym i zrozumiałym, choć to niełatwe, zważywszy na przedmiot.

Czas spędzony z Klaudią mijał szybko i , nim się obejrzeliśmy, minęły dwie godziny wykładu. Każdy z nas musiał wrócić na zajęcia oraz „na ziemię”. Myślę, że wielu z nas wyniosło cenne wnioski z tego spotkania. Dla mnie było to niesamowite przeżycie i odskocznia od spraw codziennych- miałam okazję zastanowić się nad wieloma ważnymi zagadnieniami natury aksjologicznej i ontologicznej.

Swoimi wrażeniami ze spotkania z Klaudia Miśkowicz podzieliła się Kinga Pączek z klasy I G
28 września 2016

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content