Światowy Dzień Zdrowia – Depresja- porozmawiajmy o niej

7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Tematem przewodnim kampanii z okazji obchodów tego dnia była depresja.

Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk, mieszkających we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność cierpiących na depresję osób do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności, a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi oraz niemożności podjęcia pracy zarobkowej. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat. Depresji można zapobiegać i można ją leczyć.

Hasło kampanii brzmi: Depresja – porozmawiajmy o niej.

Każdy może zachorować na depresję. Dlatego ta kampania adresowana jest do wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła zwrócić szczególną uwagę na trzy grupy, które depresja dotyka najczęściej: młodzież nastoletnią i młodych dorosłych, kobiety w wieku rozrodczym (zwłaszcza po urodzeniu dziecka) i osoby starsze po 60 roku życia.

Celem kampanii jest doprowadzenie do tego, aby więcej osób cierpiących na depresję szukało pomocy i ją otrzymało. Założeniem kampanii jest wskazanie, jak ważne jest mówienie o depresji, ponieważ sama rozmowa o niej stanowi istotny element procesu dochodzenia do zdrowia.

W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia w naszej szkole młodzież przygotowała tablice informacyjne na temat depresji, ulotki oraz prezentację multimedialną, która została wyświetlona na szkolnym telebimie. Zorganizowane zostały również warsztaty psychoedukacyjne  pt. „ Depresja- porozmawiajmy o niej”, prowadzone przez panią psycholog oraz panią pedagog. Młodzież, wraz z prowadzącymi,  szukała odpowiedzi na pytania: Jakie są czynniki ryzyka występowania depresji? Jakie są objawy depresji? Jakie są skutki depresji? Co robić, żeby nie dać się depresji?  Ponadto uczniowie obejrzeli ciekawy filmik stworzony przez YouTuberkę Katarzynę Napiórkowską , która w 3-minutowym wideo pokazuje, jak naprawdę wygląda życie osoby cierpiącej na depresję . Celem dziewczyny, która posługuje się na YouTube pseudonimem „Kat”, było uświadomienie ludziom, czym naprawdę jest ta choroba,  która nawet w dzisiejszych czasach jest bagatelizowana przez wielu ludzi. „Kat” miała na celu pokazanie, że depresji się nie wybiera- ona  może dopaść każdego. W warsztatach udział wzięły klasy pierwsze.
7 kwietnia 2017

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content