Święto Szkoły i Patrona- Władysława Orkana

27 listopada obchodziliśmy Święto Szkoły i Patrona. Nasz patron Władysław Orkan nazywany jest „dumacem z Poręby” i „piewcą Podhala”.

O genezie tych określeń, a przede wszystkim o niełatwej doli Orkana i jego rodziny opowiadała Kustosz Muzeum  W. Orkana w Porębie Wielkiej – Pani Jadwiga Zapała.

„Ukochałem zwyczaje i gwarę” – pisał Władysław Orkan w „Przygrywce”. Dlatego drugim gościem specjalnym spotkania był pan Stanisław Ptaszek – zdobywca licznych nagród na Sabałowych Bajaniach i Limanowskiej Słazie. Gawędziarz z Pasierbca w ukochanej przez Orkana gwarze podzielił się zabawną historią o tym, jak dostać się do nieba.

W czasie Święta Patrona nie zabrakło też… rywalizacji. O tytuł znawców życia i twórczości Władysława Orkana w turnieju wiedzy walczyły duety reprezentujące wszystkie klasy pierwsze. Pierwsze miejsce w tej konkurencji zajęła klasa 1F, drugie ex aequo klasy 1C i 1D.

Spotkanie było też okazją do wręczenia nagród laureatom szkolnego konkursu Orkan-Inspiracje.

W kategorii – konkurs plastyczny, pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Szewczyk – kl. 1F, dwa drugie miejsca zdobyli: Bartłomiej Kurzeja – kl. 2C i Wioleta Sławek – kl. 2C. W kategorii – konkurs literacki, jury przyznało sześć równorzędnych wyróżnień. Otrzymali je: Dominika Mamak – kl. 2B, Justyna Bobek – kl. 2B, Karolina Podgórnia – kl. 2B, Mateusz Błachut – kl 1D, Joanna Niezabitowska – kl. 2E oraz cała klasa 2B za wspólnie stworzoną fraszkę.

A ponieważ nasza szkoła realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, więc wszystkie nagrody były książkami.

„Nie przecinaj korzeni łączących cię z rodzinną ziemią, choćbyś na końcu świata się znalazł. A przede wszystkim: miej charakter” – zabrzmiały na koniec słowa Władysława Orkana jako przesłanie dla wszystkich.

Spotkanie przygotowały Panie: Jolanta Bugajska i Magdalena Joniec oraz klasa 1G.
27 listopada 2017

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content