Znawczyni Ameryki

Karolina Kaim, uczennica klasy II b zajęła I miejsce w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu „Know America’”. W nagrodę uczennica spędzi 4 tygodnie wakacji w USA, w Wake Forest University w stanie Północna Karolina, gdzie wraz z uczniami z innych krajów Europy i Azji weźmie udział w projekcie edukacyjnym organizowanym corocznie przez Benjamin Franklin Transatlantic Fellows Summer Institute i będzie mogła uczestniczyć w szkoleniach, warsztatach, wyjazdach studyjnych oraz wydarzeniach kulturalnych.

    Konkurs jest organizowany  przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Fundację Wspomagania Wsi i warszawskie Collegium Civitas już od jedenastu lat, a głównym jego celem jest pogłębienie wiedzy polskiej młodzieży o Stanach Zjednoczonych oraz promowanie Internetu jako środka komunikacji i narzędzia do poszukiwania informacji.  Pomyślny udział w tym konkursie wymaga od uczestników nie tylko bardzo dobrej znajomości języka angielskiego oraz umiejętności pisania esejów, ale też szerokiej wiedzy z zakresu kultury, popkultury, amerykańskiego systemu politycznego, systemu edukacji, bieżącej sytuacji społeczno – gospodarczej i stosunków polsko – amerykańskich.

    W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział blisko 1ooo uczniów z całej Polski. Do drugiego etapu dopuszczono 66. uczestników. W finale,  który odbył się 24. marca w Collegium Civitas w Warszawie Karolina rywalizowała z 14. uczniami z różnych stron Polski, wśród których byli także reprezentanci  liceów dwujęzycznych. Tym bardziej sukces uczennicy naszego Liceum zasługuje na uznanie. Oprócz nagrody głównej, którą jest wyjazd do USA, można było powalczyć o miesięczny staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Warszawie lub indeksy na studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

    W czasie czterodniowego pobytu w Warszawie wszyscy laureaci i finaliści konkursu mogli zobaczyć niektóre atrakcje turystyczne stolicy, między innymi warszawski Fotoplastikon czy  Muzeum Historii Żydów Polskich.  Mieli także możliwość obejrzenia wystawy pt. „Co widać: Polska sztuka dzisiaj” w Muzeum Sztuki Współczesnej oraz spektaklu „Lekkomyślna siostra” w Teatrze Narodowym. Zwiedzili również jedyną w swoim rodzaju American School of Warsaw, gdzie brali udział w zajęciach lekcyjnych.

    W przygotowaniu do konkursu pomagała Karolinie pani profesor  Joanna Wójtowicz.
24 marca 2014

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content