Goście z dalekiego Czadu w naszym Liceum

„Jedyne co możemy zrobić, to decydować o tym, co zrobić z czasem, który został nam dany…”. Ks. Stanisław Worwa- absolwent naszego Liceum -wraz ze swym afrykańskim przyjacielem i współpracownikiem- ks. Rene z Czadu byli gośćmi na lekcjach wychowawczych w klasach:1 e, 1b, 2a1 i 2c1 . Spotkania miały na celu zaprezentowanie uczniom specyfiki pracy duszpasterskiej na Czarnym Lądzie oraz przedstawienie sytuacji politycznej, społecznej i socjalnej w Czadzie.

Ks. misjonarz oddał głos rodowitemu mieszkańcowi Czadu, który w prezentacji skupił się na największych problemach państwa: marionetkowym rządzie, pseudodemokracji tchnącej średniowiecznym feudalizmem, ruchach emancypacyjnych kobiet, poziomie edukacji i opieki medycznej. Ks. Rene dał młodym słuchaczom kilka cennych wskazówek, by nie kierowali się stereotypowymi opiniami na temat danej narodowości, bo często są one krzywdzące i mylne. Afrykanie nie znoszą moralizatorstwa, oceniania przez „białych” i ich ekspansywnej polityki, bo jak zrozumieć nędzę i zacofanie kraju, który zajmuje czołowe miejsce w świecie w wydobyciu ropy naftowej?!
Uczniowie klasy humanistycznej zadawali wiele pytań, między innymi o charakter pracy misyjnej, relacje z innymi wyznawcami (chrześcijanie żyją tam w symbiozie z muzułmanami!), formę pomocy . Okazuje się ,że pomóc można bezpośrednio- jadąc tam i edukując młodzież, lub pośrednio poprzez udział w zbiórkach pieniężnych na rzecz misji.
Księdzu Stanisławowi dziękujemy za to niezapomniane spotkanie i życzymy błogosławieństwa w jakże trudnej , ale i pięknej misji głoszenia Boga na dalekim „Czarnym Lądzie”
17 czerwca 2011

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content