Sesja popularnonaukowa Uśmiech Mony Lizy…

Po majowej sesji egzaminacyjnej przyszedł czas na sesję o charakterze naukowym- tym razem z zakresu teorii i historii literatury oraz kulturoznawstwa. Pani profesor Anna Trojanowska wraz z klasami humanistycznymi i kołem teatralnym ORKAN Na ugorze przygotowała sesję popularnonaukową pt. „UŚMIECH MONY LIZY- nieśmiertelny symbol czy przereklamowany banał?.”

 8 czerwca, czyli na tydzień przed ostatecznym wyborem szkoły ponadgimnazjalnej, zaproszeni gimnazjaliści mieli doskonałą okazję poznać specyfikę pracy w naszej szkole, zawrzeć znajomości ze starszymi kolegami i poczuć niepowtarzalną atmosferę „Orkana”. Pan Dyrektor, Stanisław Szewczyk, i Pani wicedyrektor, Elżbieta Zimirska, grono pedagogiczne, zaproszeni goście oraz kilka zainteresowanych klas wraz ze swoimi opiekunami, z ciekawością i uwagą wysłuchało wykładu uczniów z klas humanistycznych ilustrowanego prezentacją multimedialną i elementami muzycznymi.
W pierwszej części sesji, merytorycznej, dokonano egzemplifikacji pojęcia znaku kultury oraz poddano interpretacji malarskie i literackie przetworzenia jednego z najsłynniejszych obrazów- Mony Lisy Leonarda da Vinci. Niewątpliwie najwięcej emocji wzbudziła interaktywna forma analizy i interpretacji poetyckiej ekfrazy Zbigniewa Herberta pt. Mona Liza, w czasie której uczniowie gimnazjum mieli przedsmak maturalnych zmagań z tekstem. Wspólne wnioski podsumowujące sesję, będące jednocześnie odpowiedzią na pytanie zawarte w podtytule, doprowadziły do konstatacji, iż Mona Liza to z pewnością znak kultury, który zawładnął masową wyobraźnią, symbol wartości humanistycznych, harmonii i piękna coraz częściej ulegający banalizacji i komercjalizacji.
Druga część spotkania miała nieco lżejszy, bo kabaretowy charakter. Członkowie koła teatralnego ORKAN Na ugorze przedstawili współczesną, radosną reinterpretację dzieł kultury, jakimi są niewątpliwie omawiane na lekcjach lektury szkolne. Widowisko artystyczne pt. „Potem i teraz. Lektury szkolne-historie prawdziwe” wzbudziło niekłamany aplauz i zachwyt publiczności. Zabawne reinterpretacje największych dzieł w historii literatury światowej i polskiej, doskonała gra aktorska, kostiumy i opracowanie muzyczne zostały docenione brawami i bardzo pochlebnymi opiniami wszystkich zebranych.
Niewątpliwie przygotowanie tak bogatej merytorycznie i artystycznie sesji popularnonaukowej było niezwykle pracochłonne. Takie przedsięwzięcia ( w poprzednich latach były to sesje z matematyki i fizyki) są jednak świetną okazją , by docenić utalentowaną młodzież i nauczycieli.
8 czerwca 2011

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content