Humaniści z I LO „dotknęli teatru”!

W ramach Międzynarodowego Dnia Teatru młodzież z I klasy humanistycznej naszego Liceum brała udział w ogólnopolskim projekcie „Dotknij Teatru” w Tatrze im. Witkacego w Zakopanem. Celem projektu jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów święta sztuki teatralnej. Uczniowie mogli poznać teatr „od kuchni”, uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez wybitnych aktorów: Andrzeja Bieniasa, Katarzynę Pietrzyk i choreografa Anitę Podkowę.

   Po wysłuchaniu historii Teatru im. Witkacego oglądaliśmy pokaz świateł – to niesamowite jak efekty wizualne mogą wpłynąć na odczucia, emocje i odbiór wystawianej sztuki! Po pokazie mogliśmy zajrzeć do każdego kąta teatru. O godzinie 11 rozpoczęły się warsztaty – ja byłam w grupie tanecznej. To było coś, czego nigdy nie zapomnę! Joga, taniec nowoczesny… coś wspaniałego! Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy jak genialnie można wyrazić emocje bez słów. Pani Anita Podkowa-Brańka nauczyła nas podstaw jogi, przy której mogliśmy się odprężyć i odczuć metafizyczne połączenie z innym światem -wspomina Klaudia Szubryt

   Dla mnie udział w warsztatach był czymś niesamowitym. Po raz pierwszy miałam okazję pracować z prawdziwym aktorem. Pana Andrzeja Bieniasa znałam wcześniej z serialu” Na dobre i na złe”. Tu, w teatrze zaprezentował nam swój talent, wiedzę i umiejętności pedagogiczne. Zwiedzanie teatru i warsztaty aktorskie sprawiły, że mogliśmy poznać tajniki pracy artystów i „dotknąć” sztuki. Ćwiczenia wykonywane na zajęciach bardzo pomogły nam w wyrażaniu emocji i umiejętnym wysławianiu się, co z pewnością przyda się nam -humanistom. Dodatkowo mogliśmy przebywać z ludźmi, którzy są Mistrzami w swojej dziedzinie i zadać im nurtujące nas pytania. Wyjazd ten poszerzył nasze horyzonty i sprawił, że na nowo zakochaliśmy się z teatrze– dodają Ania Stanisławczyk i Karolina Lupa.

   Doskonałym podsumowaniem Święta Teatru było uczestnictwo młodzieży w spektaklu pt.„Panopticum” według tekstów Juliana Tuwima.

Treść sztuki była nieco trudna do zrozumienia, bo aktorzy recytowali wiersze, a także prozę, przez co czasami trudno było nadążyć za akcją, jednocześnie przyswajając sobie treść danej wypowiedzi.(…) Moją uwagę najbardziej przykuły kwestie śpiewane, to w jaki sposób w teatrze aktorzy wykonują utwór, na czym głównie się skupiają, a także jakie emocje przez to przekazują. Bardzo także podobało mi się, iż nie istniała bariera pomiędzy słuchaczem a grającymi, którzy często zwracali się do widowni i inspirowali do uczestnictwa w spektaklu.

   Przez te dwie godziny byłam zupełnie innym świecie. Bardzo silnie odczuwałam takie emocje, jak szczęście, radość, smutek, gorycz, rozpacz, żal, tęsknotę. To, czego dokonali aktorzy, było po prostu czystym Pięknem. Ich oczy błyszczały ze wzruszenia i podekscytowania. Byli Prawdziwi i wykonywali swoją pracę z prawdziwą pasją- wspominają Aleksandra Semerda i Magdalena Trzeciecka.

   Teatr Witkacego to miejsce wyjątkowe, w którym widza wita się uśmiechem jak drogiego Gościa i proponuje współuczestnictwo nie tylko w spontanicznej zabawie, ale przede wszystkim w szukaniu odpowiedzi na pytania egzystencjalne. Taki rodzaj edukacji humanistycznej jest mi najbliższy– podsumowuje polonistka i inicjatorka wyjazdu- Anna Smaga- Trojanowska.

„Panopticum”  – wspaniały spektakl poruszający i jednocześnie wzruszający obejrzeli też uczniowie klasy 3e, którzy wraz z wychowawczynią -panią profesor Zofią Ociepką- odbyli swoją ostatnią wycieczkę przedmiotową.
27 marca 2014

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content