„Narodowe Czytanie” dzieł Aleksandra Fredry w I LO

7. września w naszym Liceum mogliśmy posłuchać fragmentów dzieł najwybitniejszego polskiego komediopisarza- Aleksandra Fredry. Impreza została zorganizowana przez Dyrekcję, nauczycieli i młodzież I LO oraz Starostwo Powiatowe w Limanowej.

W ten sposób nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję, którą zainicjował Prezydent RP Bronisław Komorowski w celu popularyzacji czytelnictwa i „wzmocnienia poczucia wspólnej tożsamości”.
Uroczystość otwarła Pani dyrektor Anna Mruk, która przypomniała, jaka idea przyświeca narodowemu czytaniu dzieł klasyków.
Sylwetkę naszego komediopisarza przybliżyli uczniowie klasy 2A, którzy przygotowali ciekawą prezentację multimedialną.
Niezapomnianych wrażeń dostarczyły widzom interpretacje bajek, aforyzmów i fragmentów „ Ślubów panieńskich” w wykonaniu Starosty Limanowskiego Jana Puchały, Wicestarosty Franciszka Dziedziny, Członka Zarządu Powiatu Mieczysława Urygi, Dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu Artura Krzaka, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej Anny Mruk oraz uczennicy I LO Aleksandry Biedy.
Nastrojowa scenografia i stroje z epoki, w których wystąpili recytatorzy, były dopełnieniem dowcipnych, pełnych swady i humoru tekstów Fredry.
Gromkie brawa otrzymał zespół wokalno- instrumentalny w składzie: Aleksandra Semerda, Michał Gocal, Michał Słowikowski, Kuba Trojanowski za brawurowe, utrzymane w rockowej konwencji wykonanie dwóch bajek Fredry oraz uczniowie: Karolina Michalik, Jakub Rusin i Krzysztof Grybel , którzy zaprezentowali zabawną, kabaretową inscenizację fragmentu „Zemsty”.
Na zakończenie rozstrzygnięto dwa konkursy. W pierwszym uczniowie musieli wykazać się kunsztem interpretacji wybranych fragmentów dzieł poety. I nagrodę wręczono Patrycji Krzyżak i Arkadiuszowi Nowakowi. W konkursie plastycznym zwyciężyła Eugenia Śliwa.
Na koniec Pan Starosta Jan Puchała podziękował Dyrekcji I LO za zorganizowanie imprezy, a Pani prof. Annie Trojanowskiej za przygotowanie części artystycznej.
Niezwykle zabawne, ale i mądre, ponadczasowe słowa Mistrza Fredry będziemy długo pamiętać.
9 września 2013

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content