„Wesoło, zdrowo, kolorowo…”

Te trzy określenia najlepiej oddają charakter trwającego w naszym Liceum w dniach od 3. do 9. czerwca 2014 r. „TYGODNIA DLA ZDROWIA”.

3.06.- WTOREK

Sala gimnastyczna zamieniła się tego dnia w wielki targ, na którym serwowano wyłącznie zdrową, bogatą w witaminy żywność. Uczniowie, z owoców przyniesionych przez każdą klasę, przygotowali różnokolorowe sałatki  i smakowite koktajle, a sponsor- OSM w Limanowej – zafundował pyszne sery i kefiry. Uczennice w wiosennych wiankach na głowach , zrobionych z żywych kwiatów, ubrane w regionalne stroje serwowały wszystkim witaminowe smakołyki. Degustacja odbywała się w przepięknej scenerii, gdyż sala gimnastyczna ozdobiona została kompozycjami kwiatowymi i różnokolorowymi balonami.

Na zakończenie zaśpiewaliśmy znaną każdemu z dzieciństwa piosenkę „Witaminki”.

4.06.- ŚRODA

Pierwszym punktem programu było tego dnia spotkanie uczniów klas 2b,2c,2d i 1b z Panią Wiesławą Bubulą- kierowniczką sekcji żywienia w Szpitalu Powiatowym w Limanowej – specjalistką dietetykiem, która przybliżyła młodzieży zasady zdrowego żywienia oraz udzieliła wielu cennych wskazówek na temat tego, jak pozbyć się niezdrowych nawyków żywieniowych.

Przez cały dzień w trakcie przerw w gabinecie pani pielęgniarki uczniowie mogli dokonać pomiaru tkanki tłuszczowej, obliczyć wskaźnik BMI i skorzystać z porad dietetyka.

Dziękujemy  właścicielom Fitness Clubu Zamieście za udostępnienie specjalistycznej wagi.

W tym dniu klasa 2d miała jeszcze jedną atrakcję….

„Operacja na otwartym sercu”

Data: 4.06.2014 r.

Godzina: 9:20

Sala zabiegowa: 31

Główny chirurg: prof. Lucyna Wójtowicz

Asysta: zespół chirurgów z kl. 2d

Przebieg:

– zapoznanie się z pracą serca

– poszukiwanie naczyń wieńcowych

– wycinanie tłuszczu oraz zastawek

– separacja naczyń głównych- aorty od reszty serca

– praca przedsionków i komór

– zapoznanie się z pracą zastawek podczas przepompowywania krwi

Uwagi: Operacja przebiegła pomyślnie, bez komplikacji.

Wnioski: Lekcje praktyczne z biologii są najciekawszymi zajęciami. Każdy może zobaczyć, dotknąć oraz poznać funkcjonowanie danego narządu nie z obrazków, lecz w naturze. Teoria połączona z praktyką- to ma sens!

PS. Za materiał doświadczalny posłużyło serce krowy (sponsor- Firma Laskopol)         

5.06.-CZWARTEK 

Tego dnia szkolne boisko zamieniło się w plac manifestacji. Na długiej przerwie uczniowie urządzili happening dla zdrowia, który odbywał się  pod hasłem: „ Ogólnopolski głos profilaktyki”. Na zakończenie cała szkoła zatańczyła taniec belgijski.

6.06.-PIĄTEK

Na lekcji biologii w klasie 2d gościł absolwent naszego Liceum- lekarz kardiolog Szpitala Powiatowego w Limanowej- doktor Mariusz Lupa. Wygłosił on prelekcję na temat: „Choroby cywilizacyjne”, zaburzenia funkcjonowania układu krążenia stanowią bowiem niezwykle ważny i aktualny problem. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat budowy i funkcjonowania układu krążenia oraz poznali metody walki z najbardziej niebezpiecznymi chorobami cywilizacyjnymi dotykającymi obecnie miliony ludzi.

9.06.- PONIEDZIAŁEK

W ostatnim dniu „Tygodnia dla zdrowia” uczniowie klas biologiczno – chemicznych spotkali się z lekarzem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu- doktor Emilią Wnękowicz. Absolwentka naszego Liceum przybliżyła uczniom sekrety chirurgii optyki oka, transplantologii i onkologii. Po wykładzie odpowiadała na liczne pytania zadawane przez młodzież.

„Tydzień dla zdrowia” to przedsięwzięcie, w które zaangażowało się wielu uczniów i nauczycieli, to impreza mająca na celu promowanie zdrowego stylu życia, łącząca zabawę z edukacją.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tej imprezy.
9 czerwca 2014

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content