Z wizytą u Łukasiewicza

17 czerwca uczestnicy Powiatowego Konkursu Wiedzy o Ignacym Łukasiewiczu Poprzez poznanie do umiłowania, zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Starej Wsi, wzięli udział wycieczce, która była jedną z nagród dla wszystkich znawców życia i działalności niezwykłego człowieka, jakim był Ignacy Łukasiewicz.

Wśród uczestników wycieczki znalazły się trzy nasze uczennice, które w konkursie zajęły całe podium: Katarzyna Więcek (kl.1G)- I miejsce, Lidia Sarata (kl.1E) – II miejsce oraz Natalia Ptak (kl.1G) III miejsce.

Była to  wycieczka krajoznawcza do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Uczestnicy zobaczyli najcenniejsze zabytki muzealne, do których należą: kopanka Franek, kopanka Janina, warsztat mechaniczny z 1864 roku. Cennym obiektem jest także tzw. Dom Łukasiewicza, w którym znajduje się wystawa pamiątek i dokumentów związanych z jego życiem. Mieszczą się tam ekspozycje związane z rozwojem przemysłu naftowego. Można było również podziwiać obelisk ufundowany w 1872 roku przez samego wynalazcę.

Następnie uczestnicy mieli okazję zwiedzić Muzeum Podkarpackie w Krośnie, które słynie z największej w Europie kolekcji lamp naftowych. Na miejscu można zobaczyć zbiory archeologiczne, największą w Polsce kolekcję współczesnego szkła artystycznego i użytkowego, zabytki dotyczące historii regionu oraz dzieła miejscowych twórców.

W planie podróży znalazło się również zwiedzanie klasztoru OO. Bernardynów w Dukli oraz cerkwi w Owczarach.

Wycieczka była ciekawą nagrodą, dzięki której uczestnicy mogli bliżej poznać historię rozwoju przemysłu naftowego oraz podziwiać uroki Podkarpacia.

Swoimi wrażeniami z wycieczki podzieliła się Natalia Ptak.
17 czerwca 2015

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content