Monika Czyżycka finalistką XX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

W dniach 6-7 czerwca w Niepokalanowie odbył się finał XX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Wzięło w nim udział 130 reprezentantów każdej z polskich diecezji, wyłonionych spośród 30000 wszystkich uczestników konkursu. Była tam i nasza uczennica – Monika Czyżycka z klasy 2B.

Pierwszego dnia  finaliści uczestniczyli w nabożeństwie Słowa Bożego  w kaplicy św. Maksymiliana, a następnie przystąpili do części pisemnej konkursu, składającej się z 45 pytań z zakresu Pieśni nad pieśniami, Ewangelii wg św. Mateusza i Listu do Efezjan.

Wieczorem odbył się koncert zespołu Siewcy Lednicy, a bezpośrednio po nim – Apel Jasnogórski. Na zakończenie dnia zaprezentowano dar uczestników OKWB dla papieża Franciszka, jakim jest 300-metrowy zwój adhortacji Evangelii Gaudium, przepisywanej własnoręcznie przez uczestników tego konkursu na specjalnym materiale w poszczególnych diecezjach kraju.

We wtorek finaliści wraz z opiekunami zwiedzali Niepokalanów, potem wzięli udział we wspólnej Eucharystii, a następnie udali się do Auli św. Bonawentury, gdzie ogłoszono wyniki części pisemnej. Siedmioro najlepszych osób przeszło do części ustnej, by rywalizować o miejsca na podium.

Monika uzyskała z testu 85 na 90 możliwych do zdobycia punktów i dosłownie otarła się o „wielki finał”. Jednak, jak sama podkreśla, „nie jest to „zwykły” konkurs, w którym liczy się tylko i wyłącznie wygrana. Daje on bowiem możliwość pogłębienia swojej wiary, okazję do spotkania się z żywym Słowem Bożym, a ponadto pozwala na nowo odkrywać i poznawać samego Boga oraz doświadczać Jego bliskiej obecności w naszym życiu. Wyjazd do Niepokalanowa, gdzie mogłam spotkać tylu wspaniałych ludzi, dla których cenne są te same wartości, był niezwykłym przeżyciem. Mimo tego, że przygotowanie do finału nie było dla mnie łatwym zadaniem, to z całą pewnością mogę stwierdzić, że warto było. Świadomość tego, co zyskałam dzięki tej olimpiadzie daje mi ogromną satysfakcję i motywuje, aby również w przyszłym roku spróbować swoich sił.”

Opiekunem merytorycznym Moniki był ks. Marcin Baran.
7 czerwca 2016

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content