Sukces Krzysztofa Jasicy w IX edycji Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”

W roku szkolnym 2015/16 młodzież I LO po raz kolejny uczestniczyła w IX edycji Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Centralną Bibliotekę Wojskową i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Olimpiada służy odkrywaniu i rozwijaniu uzdolnień uczniów, pobudza twórcze myślenie, uczy stosowania zdobytej wiedzy w praktyce oraz przygotowuje do studiów wyższych. Uczniowie zdobywają też specjalistyczną wiedzę, gdyż celem Olimpiady jest kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o historii oręża polskiego w różnych okresach historycznych oraz o roli i miejscu sił zbrojnych w życiu politycznym, ekonomicznym i kulturalnym państwa polskiego.

Po etapie szkolnym reprezentantami I LO w zawodach I stopnia (rejonowych) tegorocznej edycji Olimpiady zostali uczniowie kl. 1G: Oskar Biedroń, Kamil Bulanda, Filip Sternal, oraz Krzysztof Jasica (kl. 2G). Po zdobyciu pierwszego miejsca w tych zawodach, odbywających się w Nowym Sączu, Krzysztof Jasica wziął udział w zawodach II stopnia (okręgowych) w Krakowie, w których zajął 3 miejsce w Małopolsce i zakwalifikował się do zawodów III stopnia (centralnych) Olimpiady.

Zawody stopnia centralnego rozgrywane będą w dniach 2-4 czerwca w Warszawie. Będą one miały swój uświęcony tradycją przebieg: oprócz rywalizacji w zawodach finałowych przewidziany jest udział w części rekreacyjno- kulturalnej oraz swoisty ceremoniał, w ramach którego uczestnicy zawodów wraz z członkami Kapituły i Kawalerami Orderu Virtuti Militari składać będą kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Uczestnicy finału Olimpiady będą mieli możliwość zwiedzania miejsc pamięci narodowej, muzeów oraz obiektów historycznych związanych z tematem i zakresem chronologicznym tej edycji Olimpiady, a także spotkania z wybitnymi przedstawicielami polskiej nauki historycznej. Uroczystość ogłoszenia wyników odbędzie się w Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, a uczestniczyć w niej będą finaliści, ich nauczyciele i rodzice.

Udział w Olimpiadzie jest doskonałą formą poszerzenia wiedzy i przysposobienia do kształtowania nowoczesnego, obywatelskiego społeczeństwa, a także przygotowania do spełnienia obywatelskich powinności wobec państwa, w tym do obowiązku obrony Ojczyzny. Gratulujemy Krzysztofowi, i jego opiekunowi mgr. Adamowi Dębskiemu, i życzymy powodzenia w centralnym etapie olimpiady. Zachęcamy młodzież naszego liceum do spróbowania swoich sił w następnej edycji Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.
28 kwietnia 2016

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content