Alkogogle i Narkogogle – niecodzienne zajęcia z zakresu profilaktyki

17 stycznia w naszej szkole miały miejsce niecodzienne zajęcia z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli , a także smokolajzera. Zaproszonym gościem była pani Ewa Wątroba z Powiatowej Stacji Epidemiologiczno – Sanitarnej w Limanowej.

Warsztaty odbyły się w ramach programu profilaktycznego „ Ars- czyli jak dbać o miłość” .  Hasło przewodnie zajęć: „ Nie pozwól odlecieć własnemu szczęściu”, bo zdrowie bywa ulotne niczym balonik. Wystarczy chwila nieuwagi, aby je stracić.

Prowadząca zajęcia  zaprezentowała młodzieży skutki wynikające z zażywania substancji psychoaktywnych. W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów młodzi ludzie mieli możliwość założenia narkogogli  i alko gogli- specjalnych  okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po wypiciu alkoholu (nasze imitowały stan nietrzeźwości 0,8 – 1,5 promila) lub po spożyciu narkotyków.  Każde ćwiczenie najpierw było wykonywane bez okularów, by porównać efekt tych samych czynności na trzeźwo i pod wpływem alkoholu czy też narkotyków . Okazało się, że założenie alkogogli  i narkogogli skutkuje podwójnym widzeniem,  spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków,  pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu, zniekształceniem widzenia kolorów. 

Było sporo śmiechu, ale te ćwiczenia dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu czy też narkotyków i uzmysłowiły, że można zrobić sobie lub innym ludziom krzywdę.

Ponadto uczniowie mieli możliwość przebadania się  smokolajzerem – aparatem, który stwierdza zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu u palaczy. Młodzież  chętnie poddała się badaniom i po objaśnieniu przez prowadzącą sama odczytywała sobie wyniki.  Warto podkreślić, że nie trzeba być aktywnym palaczem, żeby mieć uszkodzenia płuc jak nałogowy palacz.

Trzeba przyznać, że wiedza naszych uczniów na  temat substancji  uzależniających jest bardzo duża, a w połączeniu z praktycznymi ćwiczeniami w alkogoglach pozwoli dokonywać im tych właściwych i zdrowych wyborów.Uczniowie z całą pewnością wyszli ze spotkania ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż od tego zależy ich przyszłość.

 W warsztatach uczestniczyły klasy: 2F, 1B,  1D, 1E, 1F  pod opieką pedagoga szkolnego Pani Kingi Janczy. 
17 stycznia 2017

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content