CAŁKOWITE… ZACHMURZENIE

Po raz kolejny w naszym liceum realizujemy projekt Małopolska Chmura Edukacyjna, jednak po raz pierwszy do biologii i chemii dołączyła Królowa Nauk – matematyka.

Po raz kolejny w naszym liceum realizujemy projekt Małopolska Chmura Edukacyjna, jednak po raz pierwszy do biologii i chemii dołączyła Królowa Nauk – matematyka. Uczniowie, łącząc się na żywo poprzez telekonferencje z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, poznają nieco inną od szkolnej stronę matematyki.
W pierwszej części zajęć prowadzący skupia się na pokazaniu samej potrzeby uprawiania czystej matematyki, uwypukleniu wagi poprawnych rozumowań logicznych, przeprowadzaniu dowodów, ale też na szukaniu błędów w różnych rozumowaniach prowadzących do ewidentnych sprzeczności. Potrafimy bowiem wykazać algebraicznie, że 2=1 albo też geometrycznie, że 21×21 = 13×24. Poznaliśmy paradoks znikającej kostki czekolady i umiemy wykryć obce rozwiązania równań algebraicznych.
W drugiej  części będziemy się zachwycać pięknem rozumowań i konstrukcji geometrycznych oraz poznamy ich praktyczne zastosowanie. Z kolei ostatnia część wprowadzi nas w meandry i tajniki zliczania obiektów oraz możliwości zajścia pewnych zdarzeń (co zwiemy kombinatoryką). Będzie to wstęp do często nieintuicyjnych wyników znanych z rachunku prawdopodobieństwa.
26 października 2016

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content