Nasze uczennice z tytułami finalistek Olimpiady Filozoficznej

Już od kilku lat uczniowie naszego Liceum reprezentują szkołę i region w finale Olimpiady Filozoficznej w Warszawie.

W tym roku dwie uczennice: maturzystka Honorata Leśniak i jej o rok młodsza koleżanka Dorota Banaś, po pokonaniu etapu rejonowego (druga i czwarta lokata w województwie), stanęły do filozoficznej rywalizacji w warszawskim Pałacu Staszica z reprezentantami szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Przed komisją złożoną z pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego broniły swoich tez zawartych w pracach naukowych z etapu szkolnego i analizowały teksty filozoficzne wybrane przez profesorów. Licealistki wywalczyły zaszczytne tytuły finalistek XXIX Olimpiady Filozoficznej. Uzyskany status, poza zaliczeniem egzaminu maturalnego z filozofii na 100%, otwiera im drzwi na wiele uniwersyteckich kierunków. Obie marzą o studiowaniu psychologii na UJ w Krakowie. Z takim tytułem- rekrutacja jak i stypendium naukowe- jest już tylko formalnością.

Dorota Banaś zdobyła ostatnio również I miejsce w finale IV Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla młodzieży organizowanych przez Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie, a wygrana zapewniła jej indeks i stypendium w wysokości 500 zł na miesiąc przez pierwszy rok studiów. Uczennica, choć jest dopiero w klasie drugiej, planuje studiować dwa kierunki- psychologię i filozofię.

W naszym Liceum, w klasach o profilu humanistycznym, realizowany jest autorski program nauczania filozofii opracowany przez Annę Smagę-Trojanowską, która jest opiekunem dydaktycznym wszystkich „olimpijczyków”. Spektakularne sukcesy uczniów (pięć finalistek i jedna laureatka Olimpiady Filozoficznej) w ciągu ostatnich kilku lat zostały docenione przez uczelnie wyższe. W przyszłym roku w I LO będzie realizowany przez pracowników naukowych UP w Krakowie projekt pt.: „Filozofia ma sens”. Warto zaznaczyć, iż tylko pięć szkół w Małopolsce zostało objętych tym innowacyjnym programem. Jest to kolejne, po Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej, wyróżnienie i docenienie jakości pracy I LO w Limanowej.
22 kwietnia 2017

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content