Sukces Kamila Bulandy

Sukces Kamila Bulandy w X edycji Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej – do Powstania Styczniowego. Za wolność Waszą i naszą.”

W roku szkolnym 2016/17 młodzież I LO po raz kolejny uczestniczyła w Olimpiadzie Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Centralną Bibliotekę Wojskową i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Reprezentantami I LO w zawodach I stopnia (rejonowych) tegorocznej X edycji Olimpiady, odbywających się w Nowym Sączu, byli uczniowie: Filip Sternal i Kamil Bulanda (kl. 2G) oraz Patrycja Florek, Łukasz Wojtas i Krzysztof Jasica (kl. 3G). Dzięki uzyskanym wynikom Kamil, Łukasz, Filip i Krzysztof zostali dopuszczeni do zawodów II stopnia (okręgowych) w Krakowie, w wyniku których Kamil Bulanda zakwalifikował się do zawodów III stopnia, czyli finału Olimpiady. Opiekunem Kamila jest mgr Adam Dębski.

Zawody stopnia centralnego rozgrywane będą w dniach 1-3 czerwca w Warszawie. Składają się z dziewięciu konkurencji: Geografia militarna; Eksponat Muzealny; Malarstwo batalistyczne i portretowe; Broń i barwa; Film; Literatura i poezja; Warszawa; Pieśń; Oprowadzanie po miejscach i obiektach historycznych w Warszawie. Część zadań ma charakter testowy (zadania otwarte i zamknięte), natomiast inne przebiegają w muzeach oraz  rzeczywistej przestrzeni miasta i polegają m.in. na zidentyfikowaniu, nazwaniu i opowiedzeniu o losowo wybranym eksponacie muzealnym, a także wcieleniu się w rolę przewodnika i publicznej prezentacji informacji o przydzielonym przez Komisję obiekcie historycznym (pochodzącym z omawianej epoki) w Warszawie. W zadaniach tych oceniana jest nie tylko wiedza, ale też styl i oryginalność ich wykonania.

Ubiegłoroczny poziom finału Olimpiady, w którym również uczestniczył uczeń naszej szkoły- Krzysztof Jasica, zajmując ostatecznie VI miejsce w Polsce, był oceniany przez specjalistów jako bardzo wysoki, wręcz porównywalny z seminarium magisterskim.

Oprócz konkurencji w zawodach finałowych przewidziany jest udział w części rekreacyjno- kulturalnej oraz swoisty ceremoniał, w ramach którego uczestnicy zawodów, wraz z członkami Kapituły i Kawalerami Orderu Virtuti Militari, składać będą kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Uczestnicy finału Olimpiady będą mieli możliwość zwiedzania miejsc pamięci narodowej, muzeów oraz obiektów historycznych związanych z tematem i zakresem chronologicznym tej edycji Olimpiady, a także spotkania z wybitnymi przedstawicielami polskiej nauki historycznej. Uroczystość ogłoszenia wyników odbędzie się w Muzeum Łazienki Królewskie z udziałem finalistów, ich nauczycieli i rodziców.

Gratulujemy Kamilowi i życzymy powodzenia w centralnym etapie olimpiady. Zachęcamy młodzież naszego liceum do spróbowania swoich sił w następnej edycji Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego […]”.
15 maja 2017

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content