Dorota Banaś – uczennica naszego Liceum- laureatką XXX Olimpiady Filozoficznej

„Mistrzyni w sztuce myślenia” wywalczyła XII miejsce ex aequo wśród laureatów i kilkudziesięciu finalistów tej elitarnej olimpiady. Uroczyste ogłoszenie wyników miało miejsce w ubiegłym tygodniu w Pałacu Staszica w gmachu Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Tytuł jest równoznaczny z osiągnięciem maksymalnej liczby (100%) na egzaminie maturalnym z filozofii, wstępem na wydziały filozoficzne uczelni wyższych w całej Polsce oraz z dodatkowymi punktami na wiele kierunków studiów. Dorota – jako laureatka – może ubiegać się również o stypendium naukowe na I roku każdej uczelni.

To piękne widzieć, że praca przynosi efekty. Dzięki nauce filozofii nie tylko uzyskałam tytuł laureata olimpiady, to nawet nie jest takie ważne! Przede wszystkim, bardzo się rozwinęłam, zmieniło się moje postrzeganie świata, sposób myślenia. Zyskałam cenny kontekst do lepszego rozumienia dzieł kultury i utworów literackich, do lepszego rozumienia samego człowieka. Poznałam moich przyjaciół (filozofowie to cudowni ludzie!). Zrozumiałam, co chcę robić w życiu. Nie wyobrażam sobie nie kontynuować tej przygody dalej – na studiach – tak podsumowuje swój sukces licealistka.

Dorota Banaś jest pasjonatką psychologii i filozofii. W ubiegłym roku wygrała Turniej Wiedzy Psychologicznej miesięcznika ”Charaktery”  oraz Konkurs Filozoficzny Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych UP JP II (indeks i stypendium na pierwszym roku studiów). W tegorocznej edycji Konkursu Filozoficznego zajęła miejsce drugie, podobnie jak drużynowo szkoła.

I Liceum w Limanowej wypracowało już sobie markę placówki, w której sztuka krytycznego myślenia jest wysoko ceniona. Od kilku lat w klasach humanistycznych realizowany jest autorski program nauczania filozofii opracowany przez Annę Smaga- Trojanowską. Jej uczniowie do tej pory zdobyli aż dwa tytuły laureata i pięć tytułów finalisty Olimpiady Filozoficznej.  Tak znaczące osiągnięcia pozwoliły I LO znaleźć się w elitarnym gronie pięciu szkół z województwa małopolskiego, w których realizowany jest (w roku bieżącym i przyszłym) projekt unijny Uniwersytetu Pedagogicznego pt. ”Filozofia ma sens”.
23 kwietnia 2018

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content