Dzień Bezpiecznego Internetu „Skąd moc Cyberprzemocy?”.

W dniach od 11 do 18 lutego 2020 roku nasza szkoła, śladem innych placówek w Polsce, włączyła się w europejskie obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Jest to zapoczątkowana w 2004 roku inicjatywa Komisji Europejskiej.

Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy, angażując państwa z całego świata. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Na tą okazję Samorząd Uczniowski przygotował gazetkę poświęconą bezpieczeństwu w sieci. Ponadto pani pedagog Kinga Janczy przeprowadziła zajęcia z klasami pierwszymi „Skąd moc cyberprzemocy?”

Celem zajęć było szerzenie wiedzy o formach cyberprzemocy, budzenie empatii, zrozumienia emocji, które cyberprzemoc rodzi w ofiarach, a także poznanie czynników zmniejszających ryzyko cyberprzemocy.

Podczas zajęć młodzież naszej szkoły zdobyła informacje o różnych formach cyberprzemocy polegającej na zastraszaniu, nękaniu, poniżaniu, wyśmiewaniu innych osób z wykorzystaniem Internetu, wpisów na forach  dyskusyjnych i portalach społecznościowych oraz wykorzystywaniu  innych publikacji  i kompromitujących materiałów. Ponadto przekazane treści uświadomiły uczniom konsekwencje prawne takich zachowań.

Skrzywdzić innego człowieka można bowiem bardzo łatwo. Informacje opublikowane w sieci niezwykle trudno z niej usunąć- zostają tam na zawsze. Dlatego warto zastanowić się przynajmniej dwa razy zanim coś umieścimy w Internecie.

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content