Mamy powód do dumy – egzamin GOPR

W ostatnią sobotę,22.02. po całodziennym, bardzo trudnym egzaminie składającym się z trzech części Antek Król z 3D i Wojtek Dyląg z 3C uzyskali pozytywną ocenę, co znaczy, że dostali się do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na staż.

Egzamin corocznie odbywa się końcem lutego i w tym roku też tak było. Rozpoczyna się przy dyżurce GOPR na Długiej Polanie w Nowym Targu. Aby przystąpić do egzaminu, chłopcy musieli uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do odbycia egzaminu do GOPR (to poważny wysiłek) oraz posiadać niezbędny sprzęt do sprawnego poruszania się w warunkach zimowych w górach i na stoku narciarskim (narty skiturowe).

Egzamin składał się z trzech części:

Część kondycyjna – wchodzili na czas na Turbacz z Długiej Polany z ekwipunkiem potrzebnym do odbycia egzaminu. Limit czasu ustalony był przez ratownika GOPR.

Część narciarska – zjazd na nartach z Turbacza na Długą Polanę (jazda w zróżnicowanym terenie), następnie jazda na stoku  na Długiej Polanie.

Część teoretyczna  – panowie musieli się wykazać znajomością pasm górskich  świata, Europy i Polski, a także  szczegółową znajomością terenu działania Grupy Podhalańskiej.

Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu i spełnieniu powyższych wymagań, chłopaki, uchwałą Zarządu, zostaną przyjęci w poczet kandydatów GOPR i rozpoczną staż kandydacki, który potrwa przynajmniej dwa lata. W okresie tym kandydat obowiązany jest do odbycia szeregu szkoleń zakończonych kursem I stopnia i egzaminem. Pozytywne zdanie egzaminu oraz spełnienie wszystkich wymagań uprawnia kandydata do złożenia uroczystego przyrzeczenia na ręce Naczelnika GP GOPR i odebrania „Blachy”, czyli stania się pełnoprawnym ratownikiem Grupy Podhalańskiej GOPR.

Dla nas to wielki zaszczyt mieć w szeregach kółka turystycznego takich chłopaków.

Panowie, liczymy na Waszą pomoc po zakończeniu edukacji w szkole.

Dziękujemy GP GOPR.

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content