„Mój Patron” – niezwykły spektakl w święto naszej Szkoły

144 rocznica urodzin Władysława Orkana – Patrona naszego Liceum, w tym roku obchodzona była wyjątkowo. Młodzi artyści z grupy teatralnej ASKA wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami zaprezentowali niezwykły autorski spektakl pt. „Mój Patron”.

Rolę współczesnej licealistki brawurowo zagrała Aleksandra Piórkowska, zaś Kacper Łyszczarz genialnie (cóż za podobieństwo!) wcielił się w postać Orkana. Ożywiony Dumac z Gorców pomógł bohaterce rozwiązać problem ujęty w zadaniu domowym: Kim dla mnie jest patron naszej szkoły? Ich niezwykła rozmowa, wymiana poglądów, refleksje, wspomnienia niezwykłego Gościa potwierdziły tezę, iż patron I LO to nie tylko jeden z  młodopolskich artystów, ale przede wszystkim człowiek, którego ponadczasową spuściznę intelektualną i moralną doskonale ujmują jego „Wskazania dla synów Podhala”. W finale widowiska Władysław Orkan podziękował wszystkim byłym i obecnym członkom naszej społeczności tymi słowami: Dzięki pracy, sukcesom i postawie pokoleń Nauczycieli i Wychowanków tej Szkoły, moje nazwisko nabrało nowego, symbolicznego znaczenia. Orkan to ważny etap w życiu, Orkan to tradycja, Orkan to marka. Nie sposób się z tym nie zgodzić.

Całość niezwykle sugestywnego i jakże bogatego w aspekty wychowawcze widowiska dopełniła muzyka i fantastyczny wokal utalentowanego bandu w składzie: Agnieszka Jankowska, Zofia Pazdan, Aleksandra Giza, Dominika Sławek i Tomasz Poręba („Wspomnienie o Orkanie” na folkową, gorczańską nutę) oraz specjalnie napisana i wykonana na tę okazję piękna kompozycja Jakuba Guzika pt. „Wśród górskich przełęczy”. Wiersz Mistrza z Poręby recytowała Oliwia Gawlik, zaś utwór jego córki Zofii Smreczyńskiej Anna Zięba. Efekty audiowizualne zapewnił Michał Majeran.  Nad całością czuwały prof. Marta Młynarczyk, prof. Anna Trojanowska i prof. Łukasz Twaróg.

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content