Ciesz się zdrowym życiem – nie pal!!!

Każdego roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu.

,,Zobowiąż się do rzucenia palenia” to hasło tegorocznych obchodów. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma również zachęcić do 24 – godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie. Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i mających schorzenia wywołane przez palenie papierosów. Według danych WHO, co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób.

Młodzież z Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem panią Kingą Janczy przygotowała gazetkę informacyjną oraz prezentację multimedialną wyświetlaną na szkolnym telebimie. Ponadto przesłano do rodziców uczniów materiały informacyjne, a wszystko to w trosce o dobro dzieci.

Naukowcy apelują, gdyż zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i innych nowatorskich wyrobów tytoniowych – typu „jool”, „vype”, „iqos”), znacznie ciężej przechodzą infekcję koronawirusem.  Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą cięższego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących. W opinii ekspertów pandemia COVID-19 to doskonały moment na rzucenie palenia..

Pomimo obniżenia ilości wypalanych konwencjonalnych papierosów przez polskie społeczeństwo, wzrasta zainteresowanie e-papierosami. Niepokojące jest to, że alternatywne formy korzystania z wyrobów tytoniowych cieszą się dużą popularnością wśród młodych osób, głównie ze względu na brak zapachu i atrakcyjny wygląd. Od 2011 r. 6-krotnie wzrosła liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa. 30 proc. uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 proc. co najmniej raz ich próbowało. Naukowcy ostrzegają przed negatywnymi skutkami używania e-papierosów.

Światowy Dzień Bez Tytoniu to moment, w którym warto podjąć decyzję o zaprzestaniu palenia i konsekwentnie do tego dążyć.

Zachęcamy zatem do  abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu oraz zapoznania się z przygotowaną na ta okazję prezentacją.

Profilaktyka antynikotynowa

Mając na uwadze dobro palaczy, zarówno tych nałogowych, jak i biernych – Ministerstwo Zdrowia prowadzi kampanię społeczną realizowaną w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Jej celem jest obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe przez edukację zdrowotną, promocję zdrowia i profilaktykę, w tym kształtowanie świadomości prozdrowotnej i propagowanie zdrowego stylu życia.

Więcej na temat kampanii przeczytasz na stronie planujedlugiezycie.pl

Równolegle trwa zainicjowana przez resort kampania społeczna #STOPFEJKFRIENDS, upowszechniająca wiedzę na temat szkodliwości palenia tytoniu i używania elektronicznych papierosów – w szczególności przez osoby poniżej 18 roku życia. Kampania #STOPFEJKFRIENDS  skierowana jest głównie do młodzieży i podejmuje temat szkodliwości palenia e-papierosów.

Więcej na temat kampanii #STOPFEJKTFRIEND znajdziesz na http://stopfejkfriends.pl/

Źródło: https://www.gov.pl/web/wsse-krakow/swiatowy-dzien-bez-tytoniu-2021

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content