Cyberprzemoc i Narkotyki. Odpowiedzialność karna nieletnich. Spotkanie z Policją dla klas pierwszych.

Tradycyjnie, w każdym roku szkolnym, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej w ramach działań Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa spotykają się z młodzieżą klas 1, aby przybliżać im tematykę bezpieczeństwa.

Tak było również i w tym roku szkolnym. W dniu 22 marca spotkanie odbyło się  w nieco innej formie niż dotychczas, mianowicie miało formę prelekcji online. Pogadankę z uczniami zalogowanymi na internetowej platformie przeprowadzili asystenci z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii -młodszy aspirant Pani Iwona Pawlik  oraz młodszy aspirant Pan Dariusz Ciba. Tematem spotkania były Cyberprzemoc i Narkotyki. Odpowiedzialność karna nieletnich.

Trwająca epidemia spowodowała izolację wielu młodych ludzi, którzy z uwagi na zdalne nauczanie spędzają zbyt dużo czasu przed komputerem, tabletem lub telefonem, aby zatopić się w wirtualny świat. Internet to tak olbrzymia przestrzeń, że niejeden dorosły znawca tematu mógłby się w nim pogubić. Wśród czyhających na nas pułapek, pomimo wielu zalet, które daje nam dostęp do sieci, znajdują się takie, które mogą skrzywdzić. Nieletni użytkownicy sieci mogą stać się ofiarą groomingu lub sextoringu lub stać się sprawcą przestępstwa lub czynu karalnego. Dlatego tak ważna jest rozmowa na temat bezpiecznych zachowań w Internecie i prowadzenie działań profilaktycznych w tym zakresie.

W czasie prelekcji poruszono nie tylko tematykę bezpieczeństwa. Przestrzegano również uczniów przed konsekwencjami prawnymi czekającymi na sprawców przestępstw, wykroczeń i czynów karalnych, których dopuszczają się młodzi ludzie. Przypomniano również o obowiązujących obostrzeniach związanych ze stanem pandemii. Na zakończenie spotkania młodzież miała możliwość zadawania pytań, a następnie obejrzała filmik uświadamiający, że w Internecie nic nie ginie, zostaje tam na zawsze.

Około 15-minutowy filmik ostrzega nastolatków  przed sextingiem, czyli przesyłaniem swoich nagich zdjęć różnym osobom przez Internet czy MMS. Raz opublikowane w Internecie materiały trudno usunąć, a czasem jest to niemożliwe. W sieci bywa niebezpiecznie- zaczyna się czasem niewinnie, a może się skończyć tragedią.

Badania NASK pokazują, że co najmniej 13 proc. nastolatków w wieku od 15 do 18 lat wysłało komuś swoje intymne zdjęcia i aż 42 proc. otrzymało je od innej osoby. Według 84 proc. rodziców ich dzieci nie doświadczyły przemocy słownej w Internecie, ale wskazania nastolatków sugerują, że tylko połowa z nich nie doświadczyła agresji internetowej (nastolatki – 51,2 proc.). Co czwarty był wyzywany online (26,8 proc.), a co piąty ośmieszany w Internecie (19,5 proc.). (PAP).

Uczniowie z wielką uwagą słuchali słów przestrogi dlatego, mamy nadzieję, że zapadły im bardzo głęboko w pamięć.  Będą przypominać i przestrzegać przed potencjalnymi wykroczeniami, co będzie można potwierdzić zaświadczeniem o karalności z upragnioną pieczątką „Nie figuruje”

Spotkanie zorganizowała Pani pedagog Kinga Janczy.

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content