„Depresja- porozmawiajmy o niej”

23 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.

Według WHO depresja stanowi jedno z największych wyzwań zdrowotnych XXI wieku. Szacuje się, że zmaga się z nią ok. 350 milionów ludzi na świecie. W samej Polsce problem ten dotyka ok. 1,5 mln osób. Depresja to choroba. Choroba, która nieleczona może doprowadzić do śmierci. Dlatego tak ważne jest abyśmy otwarcie mówili o swoich emocjach i uczuciach
i żebyśmy zawsze reagowali na niepokojące sygnały wysyłane przez naszych najbliższych. Świadomość zagrożenia, odpowiednio szybka reakcja – podjęcie  psychoterapii- mogą uratować życie.

Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk, mieszkających we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność cierpiących na depresję osób do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności, a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi oraz niemożności podjęcia pracy zarobkowej. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat. Depresji można zapobiegać i można ją leczyć.

W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia w naszej szkole odbyły się zajęcia z wychowawcą „Depresja- porozmawiajmy o niej”, prezentacje przygotowane przez panią psycholog oraz panią pedagog. Młodzież, wraz z prowadzącymi,  szukała odpowiedzi na pytania: Jakie są czynniki ryzyka występowania depresji? Jakie są objawy depresji? Jakie są skutki depresji? Co robić, żeby nie dać się depresji?  

Dla uczniów/rodziców oraz nauczycieli przygotowano  przydatne strony na temat Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją, a na szkolnym Fanpage umieszczono kilka ciekawych i wartościowych informacji związanych z  tematyką depresji.

Depresja jest to stan, który nie minie samoistnie.

DEPRESJA – to choroba cywilizacyjna, złożona i trudna do konkretnego zdiagnozowania. To grupa różnych zaburzeń zarówno psychicznych, jak i fizycznych, a obniżony nastrój: smutek, przygnębienie, niska samoocena, niezdolność do przeżywania przyjemności to tylko niektóre z nich.

DEPRESJA – nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo.

DEPRESJA – to wciąż choroba wstydliwa, co powoduje blokadę, nieuzasadniony wstyd przed zwróceniem się o pomoc do lekarza psychiatry czy podjęciem leczenia. To często również brak zrozumienia, akceptacji wśród bliskich. Jak często słyszymy tzw. dobre rady w stylu: weź się w garść, nie pieść się, zrób coś ze sobą-weź kąpiel, pobiegaj, idź na spacer, ogarnij się, nie leń się, pozbieraj się i inne. 

Na depresję nie pomogą dobre rady. Nie udzielaj dobrych rad- powoduje to zwiększenie poczucia winy, zmniejszenie samooceny, wycofanie, osamotnienie (pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego).

ZAMIAST UDZIELAĆ DOBRYCH RAD WSPIERAJ EMOCJONALNIE, ROZMAWIAJ, INTERESUJ SIĘ, ZAPYTAJ CO SIĘ DZIEJE?

JAK MOŻESZ POMÓC? Gdy zauważysz coś niepokojącego, namów na wizytę u lekarza.

DEPRESJĘ LECZY SIĘ FARMAKOLOGICZNIE LEKAMI PRZECIWDEPRESYJNYMI I PSYCHOTERAPIĄ.

Troszczmy się o  siebie i o naszych najbliższych!
Jeśli dostrzegasz problem- porozmawiaj z bliskimi, wychowawcą, pedagogiem szkolnym, psychologiem szkolny.

Przydatne strony:

Dla rodzica: https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja/strefa-rodzica

Dla ucznia: https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja/strefa-nastolatka

Ważne telefony: https://forumprzeciwdepresji.pl/wazne-telefony-antydepresyjne

Obejrzyj filmik:

Więcej informacji można znaleźć m.in. na:

https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/kiedy-smutek-jest-choroba

Depresja co należy wiedzieć- ulotka- (plik pdf ok. 251 kB)

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content