Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe

W dniu 1 października odbył się etap szkolny VIII Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”, którego celem jest propagowanie nie tylko umiejętności ortograficznych, ale także wiedzy historycznej. W etapie szkolnym udział wzięło 23 naszych licealistów z klas I – III.

Tekst tegorocznego dyktanda dotyczył historii wpisanej w pomniki. Uczestnicy konkursu musieli m.in. przebrnąć przez „patriotyczno-rocznicowe wici” entuzjastycznie przyjęte przez mieszkańców „monarchii austriacko-węgierskiej” oraz zmierzyć się z „pomnikiem Lenina, nazywanym Godzillą, który oglądać można w miasteczku osobliwości pod Sztokholmem”, bo przecież Polacy skandowali „Lenin won za Don” i nie pozwolili, by „spiżowa postać wodza rewolucji październikowej” pozostała „w nowohuckiej alei Róż”.

Do etapu wojewódzkiego komisja konkursowa zakwalifikowała troje licealistów, którzy znaleźli się w gronie 70 mistrzów ortografii z terenu województwa małopolskiego.  

W etapie wojewódzkim, który odbędzie się – ze względu na pandemię – w pierwszym kwartale roku 2021, nasze Liceum reprezentować będą:

Filip Abram, kl. 2Fg – opiekun: mgr Wiesław Ociepka
Beata Kulpa, kl. 2Dp – opiekun: mgr Jolanta Bugajska
Michał Marek, kl. 2Bp – opiekun: mgr Wiesław Ociepka

Osobom zakwalifikowanym do etapu wojewódzkiego gratulujemy sukcesu!

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content