Światowy Dzień Zespołu Downa

Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny odbyło się wyjątkowe wydarzenie online w Orkanie.

Było to nie tylko przywitanie chyba najwspanialszej pory roku,  ale też dzień miłości, wyrozumiałości, uśmiechu i przede wszystkim dzień tolerancji i zrozumienia. SKKT Orkantour – Sport i Turystyka oraz Samorząd Uczniowski zaprosili całą społeczność szkoły do uczestnictwa w wydarzeniu – Dniu Zespołu Downa.

     Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Co roku organizatorzy przygotowują szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

Przyłączyć się do obchodzenia tego święta można było w bardzo różny sposób – zdalnie:

  • śledząc profile akcji na Facebooku, Twitterze i YouTube;
  • aktywnie: organizując wydarzenie w swojej okolicy i rejestrując je na stronie WDSD w odpowiedniej zakładce, wpisując nazwę, dodając zdjęcie i krótki opis.

Nasi uczniowie w ten wyjątkowy dzień 21.03. założyli skarpetki – po trzy sztuki, różne (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze), w wesołych kolorach. Skarpetki mogły być w paski, w kropki, za kolano lub do  kostki, najlepiej z różnych, niepasujących do siebie par.

     Mamy nadzieję , że rodzinne spacery oraz zdjęcia na portalach społecznościowych wzbudziły zainteresowanie przechodniów i internautów, którzy z ciekawości zajrzeli do Internetu w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie – o co chodzi z tymi skarpetkami?  

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content