14 grudnia rozśpiewani, utalentowani muzycznie uczniowie „Orkana” oficjalnie nastroili wszystkich świątecznie na nadchodzące grudniowe dni. W czwartek o godzinie 11.00 odbył się XXII Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek, w którym zaprezentowało się siedem wyjątkowych grup kolędniczych.

   Całość wydarzenia otworzyła pani dyrektor Anna Mruk, która słusznie przewidziała, iż będzie ,,bardzo entuzjastycznie”, a ks. Sylwester Brzeźny podziękował  uczniom za stworzenie rodzinnej atmosfery. Zarówno pani dyrektor, jak i ksiądz zasiedli potem w komisji konkursowej obok pani wicedyrektor Sylwii Stelmach, pani Marty Zięby oraz pani Zofii Ociepki. Koordynatorem tej najsympatyczniejszej w roku rywalizacji była pani Aneta Kulig.
Jako pierwszy wystąpił kwartet acapella ,,Podaj De” z klasy 3G, który wykonał kolędę ,,Przybieżeli do Betlejem” i udowodnił, że głos człowieka może stać się wielowymiarowym instrumentem wrażliwości. Następnie zaprezentowali się „Kolędnicy Biolchemicy” z klasy 1D, którzy wykonali swoją wersję „Gdy się Chrystus rodzi”. Było o tyle ciekawie, że aniołki zamiast białych szat miały na sobie fartuchy lekarskie,  a obok fletu prostego zabrzmiała gitara elektryczna. Trzej królowie, jak przystało na klasę biol- chem- mat,  przynieśli  Dzieciątku dary: roślinę w doniczce,  nieokreślony płyn w kolbie laboratoryjnej i… liczydło.

   Konkurs udowodnił, że potrafi łączyć talenty z różnych klas , bowiem w aranżacji pastorałki „Skrzypi Wóz” zaprezentował się zespół uczniów z 2A, B, D, F i G, czyli „Skóra z byka”, który zachwycił Jury  „najlepszym poziomem harmonizacji”.
Potem powiało tradycją…. Ubrani w piękne góralskie stroje zaprezentowali się uczniowie klasy 2E – „Pierniki” -w pastorałce „Od Serca do Ucha”. Energicznie poruszające się warkocze góralek, mieszanka muzyczna stworzona przez akordeon, flet prosty  i  klawisze, na których grał sam przewodniczący naszej szkoły, sprawiły, że wszyscy rzeczywiście uśmiechali się od ucha do ucha, a w sercu czuli już święta. Podobny charakter miał występ „Rudolfów” z 1F, którzy zaprezentowali utwór „Skrzypi wóz”. Tę grupę wyróżnił  ciekawy element aktorsko-taneczny, bowiem w pewnym momencie na scenie tańczył Żyd z długą brodą wraz z panią Zofią Ociepką, a wokół skakał niesforny kozioł. Na końcu publika została sowicie posypana  ryżem na szczęście, co wydarzyło się również po występie pastuszków z „Ekipy Podwyższonego Ryzyka” (klasy 2B, 2F, 3E), gdy zaśpiewali nam kolędę „Dziecina mała”. Ten zespół, liczący największą ilość wokali męskich, rozbudził najwidoczniej drugiego niesfornego kozła, który pojawił się na scenie. Jako ostatni wystąpił zespół  złożony z przedstawicieli klas: 2A, 2B, 2D, 3A, 3C i 3D, który, ogłaszając się „Kolędnikami do wzięcia”, wykonał pastorałkę „Panienka Maryja”. Niezwykłym atutem tej grupy stały się nie wykorzystane w żadnym innym występie instrumenty – w tradycyjnym utworze zabrzmiały bowiem trąbka i saksofon.

   Po zakończeniu wszystkich prezentacji komisja udała się na obrady, a czas umilił wszystkim szkolny zespół tworzący swoje własne świąteczne jam session. Wreszcie nastąpił wyczekiwany w wielkim napięciu moment- ogłoszenie wyników.

Miejsce I- „Pierniki” (2E), pastorałka „Od Serca do Ucha”
Miejsce II – „Podaj De” (3G), kolęda „Przybieżeli do Betlejem”
Miejsce III-  „Skóra z byka” (2A, B, D, F, G), pastorałka ,,Skrzypi wóz”

   Wyróżniono jeszcze ,,Kolędników Biolchemików”, a wszystkich uczestników nagrodzono słodkościami i zaproszono do występu podczas Wigilii Szkolnej. Na koniec ponownie zabrzmiała pastorałka „Od Serca do Ucha”, którą zaprezentowała zwycięska grupa smakowitych „Pierników”. 

14 grudnia 2017

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content