Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.

Według WHO depresja stanowi jedno z największych wyzwań zdrowotnych XXI wieku. Szacuje się, że zmaga się z nią ok. 350 milionów ludzi na świecie. W samej Polsce problem ten dotyka ok. 1,5 mln osób. Depresja to choroba. Choroba, która nieleczona może doprowadzić do śmierci. Dlatego tak ważne jest abyśmy otwarcie mówili o swoich emocjach i uczuciach i żebyśmy zawsze reagowali na niepokojące sygnały wysyłane przez naszych najbliższych.

W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia w naszej szkole młodzież z samorządu uczniowskiego pod opieka pani pedagog Kingi Janczy przygotowała w holu gazetkę „Depresja- porozmawiajmy o niej”.

Dla uczniów/rodziców oraz nauczycieli przygotowano  przydatne strony na temat Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją, a na szkolnym Fanpage umieszczono kilka ciekawych i wartościowych informacji związanych z  tematyką depresji.

DEPRESJA – to choroba cywilizacyjna, złożona i trudna do konkretnego zdiagnozowania. To grupa różnych zaburzeń zarówno psychicznych, jak i fizycznych, a obniżony nastrój: smutek, przygnębienie, niska samoocena, niezdolność do przeżywania przyjemności to tylko niektóre z nich.

DEPRESJA – nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo.

DEPRESJA – to wciąż choroba wstydliwa, co powoduje blokadę, nieuzasadniony wstyd przed zwróceniem się o pomoc do lekarza psychiatry czy podjęciem leczenia. To często również brak zrozumienia, akceptacji wśród bliskich. Jak często słyszymy tzw. dobre rady w stylu: weź się w garść, nie pieść się, zrób coś ze sobą-weź kąpiel, pobiegaj, idź na spacer, ogarnij się, nie leń się, pozbieraj się i inne. 

Troszczmy się o  siebie i o naszych najbliższych!
Jeśli dostrzegasz problem- porozmawiaj z bliskimi, wychowawcą, pedagogiem szkolnym, psychologiem szkolny.

Zachęcamy do obejrzenia filmiku: https://youtu.be/_96_Ck_w_gw

Przydatne strony:

Dla rodzica: https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja/strefa-rodzica

Dla ucznia: https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja/strefa-nastolatka

Ważne telefony: https://forumprzeciwdepresji.pl/wazne-telefony-antydepresyjne

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content