11 sierpnia dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Pani profesor Romany Wojtas, która niemal całe swoje zawodowe życie związała z naszą szkołą, ucząc biologii i chemii wiele pokoleń limanowskich licealistów.

Pani Romana urodziła się w 1934 roku w Tarnowie, skąd wraz z rodzicami przeprowadziła się do Krakowa. Tu uczęszczała do szkoły podstawowej. Dzieciństwo, które przypadło na trudny okres II wojny światowej, naznaczone zostało stratą ojca, który zginął w 1945 roku w  wyniku działań wojennych. Wkrótce zmarła też jej mama, tak więc w wieku 14 lat Pani Romana została sierotą, którą przygarnęła rodzina z Radomia. W tym mieście uczęszczała do liceum im. Marii Konopnickiej, gdzie zdała maturę w 1952 roku. Naukę kontynuowała studiując biologię na Uniwersytecie Warszawskim. W tym czasie założyła też rodzinę i urodziła córkę Marlenę. Po ukończeniu studiów, w 1957 roku, pracowała w szkołach w Skarżysku Kamiennej i Biłgoraju. W 1964 roku Pani Romana przyjechała do Limanowej i z naszym miastem związała się już na całe życie. Tu założyła nową rodzinę i urodziła drugą córkę Joannę. Pracowała w naszym Liceum przez wiele lat, ale uczyła też w innych limanowskich szkołach: Szkole Podstawowej nr 3 i w Zespole Szkół Medycznych. Na emeryturę przeszłą w roku 1995. 

Pani Roma, dopóki starczyło jej sił, utrzymywała kontakt ze swoją macierzystą szkołą- chętnie spotykała się z nauczycielami naszego Liceum z okazji  Dnia Nauczyciela i z absolwentami na organizowanych zjazdach. 

Ostatnie chwile życia Pani Romy naznaczone były cierpieniem, ale nigdy się nie żaliła i z godnością znosiła krzyż choroby. Dziękując za Jej życie,  wychowanie i edukację wielu pokoleń limanowskiej młodzieży, zapewniamy o pamięci i modlitwie.

Pogrzeb odbędzie się 20.08. 2022 r. w Bazylice w Limanowej o godzinie 13:30.

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content