Zabójcze narkotyki… Jak się przed nimi bronić?

W poniedziałek 21 marca gościliśmy w naszej szkole pana Wiesława Jindraczka, byłego narkomana, który opowiedział uczniom klas I i II historię swojego życia, aby im uświadomić, jak ogromnym złem są narkotyki- uzależnienie, które nazwał „trądem XXI wieku”.

Historia pana Wiesława jest doskonałym świadectwem walki z własnymi słabościami, przeciwnościami losu, a jednocześnie przykładem ogromnej wiary i nadziei na przeżycie-  przetrwanie do następnego dnia.  Nasz gość w bardzo przejmujący sposób mówił o wejściu w nałóg narkotykowy, o stoczeniu się na samo dno, z którego pomogła mu się wydostać  m.in. wspólnota Cenacolo,  ratująca ludzi uzależnionych od narkotyków. Tłumaczył młodzieży, że czasem wystarczy wziąć narkotyk tylko jeden raz, aby życie przeobraziło się w koszmar. Wspominał także, że wszelkie używki nigdy nie pomogły mu rozwiązać  żadnego problemu , a wręcz przeciwnie, sprawiły, że pojawiały się nowe , trudniejsze.  Świadectwo życia obrazujące koszty zdrowotne i emocjonalne (depresje, lęki, choroby) , ale również społeczne, w postaci utraty najważniejszych osób (śmierć przyjaciół biorących narkotyki, brak wsparcia rodziny) było dla młodzieży najlepszym przykładem na to, jakie skutki niesie za sobą uzależnienie.

Nasz gość podczas spotkania z młodzieżą szczególnie podkreślił, jak znaczącą rolę w jego powrocie do równowagi duchowej i zerwaniu z nałogiem odegrały wiara i Bóg. Jego głównym celem, po wyjściu z nałogu, stało się głoszenie świadectwa o uzdrowieniu, jakiego dostąpił w Medjugorie, gdzie mieszka  na co dzień.

Mamy nadzieję, iż to spotkanie skłoni młodzież do refleksji i uchroni przed pokusą sięgnięcia po narkotyki –  największe zło, na jakie może z własnej woli zdecydować się człowiek.
21 marca 2016

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content