Dzień Bezpiecznego Internetu

5 lutego 2019 obchodziliśmy po raz kolejny Dzień Bezpiecznego Internetu, którego hasło brzmiało: „Działajmy Razem”.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

Koordynatorem akcji w naszej szkole była pani mgr Kinga Janczy– pedagog szkolny.

W szkole odbywały się akcje promujące ten dzień, min.:

 • młodzież z klas I i II przygotowała plakaty oraz gazetkę związana z bezpieczeństwem i zagrożeniami internetowymi,
 • w klasach pierwszych zostały przeprowadzone zajęcia z pedagogiem szkolnym na temat: „Wszystko zaczyna się od słowa. Jak bronić się przed hejtem i mową nienawiści w Internecie”.

Hejt – hejt, hejter, hejtować. To spolszczona wersja słowa hate, czyli nienawidzić. Hejtem określa się działanie w Internecie, które jest przejawem złości, agresji i nienawiści. Pod pojęciem hejt przyjmuje się działanie w Internecie wymierzone w indywidualne osoby. To opinia dotycząca konkretnej osoby wyrażona w sposób ostry, raniący i obrażający, wręcz „chamski”, w sposób wyrażający pogardę. Towarzyszy temu często wulgarny język. Hejt można wyrażać w sposób słowny, pisemny i obrazkowy. Prowadzi on do poważnego zjawiska jakim jest mowa nienawiści.

Mowa nienawiści – wg Rady Europy mowa nienawiści obejmuje wszelkie wypowiedzi, które szerzą, propagują czy usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm oraz inne formy nienawiści bazujące na nietolerancji.

Jak bronić się przed hejtem i mową nienawiści?

 1. Nie dyskutuj z hejterem, „nie karm trolla”  (bo przegrasz!!!).
 2. Zrób screena (miej dowód, że jesteś atakowany/atakowana).
 3. Zablokuj hejtera.
 4. Zgłoś wpis hejtu administratorowi danej strony, który nie tylko może usunąć konkretny komentarz, ale też zablokować konto danej osoby.
 5. Szukaj wsparcia , nie bądź sam/ sama.
 6. Zgłaszaj groźby karalne  na policję  (to nie jest strach, to oni się boją bo nie pokazują twarzy) .
 7. Wspieraj atakowanego, nie bądź obojętny/ obojętna .
 8. Pamiętaj! Nienawiść rodzi nienawiść.

Akty prawne

Choć żaden z przepisów nie mówi konkretnie o hejcie czy mowie nienawiści, to za zachowania, które mieszczą się w ich definicji, grożą konsekwencje prawne. Za zniesławienie i zniewagę w Internecie można otrzymać karę grzywny lub usłyszeć wyrok ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. Za nawoływanie do nienawiści i dyskryminacji również grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia, ale do lat 2. Ofiara hejtu może również z własnej inicjatywy wnieść pozew o naruszenie jej dóbr osobistych przez hejtera.

Akty prawne odnoszące się do zjawiska mowy nienawiści i hejtu reguluje:

 • Konstytucja Rzeczpospolitej Polski
 • Kodeks Karny
 • Kodeks Cywilny

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content