„Listy starego diabła do młodego” należą do najbardziej znanych i cenionych utworów w pisarstwie Lewisa. Ta błyskotliwa, przewrotna książka przynosi głęboką analizę kondycji duchowej współczesnego człowieka. Rozstrzyga wiele wątpliwości i odpowiada na wiele pytań, zwłaszcza na pytanie o rolę i miejsce zła w świecie stworzonym przez Boga.
Clive Staples Lewis, autor m.in. „Opowieści z Narnii”, w genialny sposób ukazuje złożoność i dualizm ludzkiej kondycji duchowej, zaskakując wiele razy czytelnika spostrzeżeniami dotyczącymi grzechów, które, wydawać by się mogło, wcale nimi nie są. Uświadamia odbiorcom, na jak wiele zła współczesny człowiek pozwala sobie w codziennym życiu, w ogóle go jako zło nie widząc, a także pokazuje swego rodzaju „kulisy” roli szatana – ujawniając jego sposób działania.
Mówiąc o tym dziele, nie można zapomnieć też o jego kompozycji, gdyż to ona sprawia, że jest ono tak bezprecedensowe. To właśnie forma listów, w których Krętacz przekazuje swe rady Piołunowi, czyni je tak łatwym w odbiorze. Mimo tego książki tej jednak nie można nazwać „lekką” – aby zrozumieć istotę jej problematyki, niezbędne pozostaje należyte skupienie oraz podejście do niej z otwartym umysłem.
„Listy starego diabła do młodego” jawią się w pewien sposób jako „odwrotny” instruktarz postępowania.
Poleca: Weronika Pażucha 3E