Dobra Książka – „Listy starego diabła do młodego”.

„Listy starego diabła do młodego” należą do najbardziej znanych i cenionych utworów w pisarstwie Lewisa. Ta błyskotliwa, przewrotna książka przynosi głęboką analizę kondycji duchowej współczesnego człowieka. Rozstrzyga wiele wątpliwości i odpowiada na wiele pytań, zwłaszcza na pytanie o rolę i miejsce zła w świecie stworzonym przez Boga.

            Clive Staples Lewis, autor m.in. „Opowieści z Narnii”, w genialny sposób ukazuje złożoność i dualizm ludzkiej kondycji duchowej, zaskakując wiele razy czytelnika spostrzeżeniami dotyczącymi grzechów, które, wydawać by się mogło, wcale nimi nie są. Uświadamia odbiorcom, na jak wiele zła współczesny człowiek pozwala sobie w codziennym życiu, w ogóle go jako zło nie widząc, a także pokazuje swego rodzaju „kulisy” roli szatana – ujawniając jego sposób działania.

            Mówiąc o tym dziele, nie można zapomnieć też o jego kompozycji, gdyż to ona sprawia, że jest ono tak bezprecedensowe. To właśnie forma listów, w których Krętacz przekazuje swe rady Piołunowi, czyni je tak łatwym w odbiorze. Mimo tego książki tej jednak nie można nazwać „lekką” – aby zrozumieć istotę jej problematyki, niezbędne pozostaje należyte skupienie oraz podejście do niej z otwartym umysłem.

            „Listy starego diabła do młodego” jawią się w pewien sposób jako „odwrotny” instruktarz postępowania.

Poleca: Weronika Pażucha 3E

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content