Warsztaty lingwistyczne z udziałem gimnazjalistów

4. grudnia 2013 roku w naszej szkole odbyły się zajęcia otwarte dla gimnazjalistów pt. „Who is afraid of modern art?” Lekcję przeprowadziły anglistki-pani mgr Magdalena Joniec i pani mgr Marta Młynarczyk wraz z klasą 3a2. W „Orkanie” gościli przedstawiciele 7. szkół gimnazjalnych z Limanowej i okolic. Głównym celem zajęć było zaangażowanie młodzieży w zabawę ze sztuką, rozbudzenie ich kreatywności i samoświadomości, zgodnie z ideą Pabla Picassa, który powtarzał, iż „sztuka jest kłamstwem, które pomaga nam odkrywać prawdę”.

Prezentacje multimedialne o znanych artystach- malarzach, takich jak Picasso, Warhol, Matisse, Magritte, Modigliani, i przegląd ich najwybitniejszych dzieł były niczym podróż w głąb człowieka i świat jego wartości. Związane z tematyką zadania leksykalne, praca z tekstem i quizy ubogaciły aspekt językowy lekcji. Największym uznaniem gości cieszyły się workshop, czyli ugruntowanie zdobytej wiedzy pracą praktyczną: zabawą pastelami, akwarelami, kreowaniem obrazów techniką collage 'u, abstrakcji, kubizmu i surrealizmu. Zajęcia zakończyły się galerią „żywych obrazów”. Była to kolejna okazja do tworzenia, ale obwarowana scenariuszem, modelem, scenerią, czyli tak zwana „sztuka kontrolowana”.
Udział w zajęciach wymagał od uczniów dobrych umiejętności językowych, ale jednocześnie rozwijał ścieżkę ponadprzedmiotową o charakterze interdyscyplinarnym. Uczniowie „wyszli”poza ściany klasy i poza granice przedmiotu. Sztuka, mało kochana przez dzisiejszego młodego człowieka, nabrała na tych warsztatach barw i stała się dobrą edukacyjną zabawą. Na pewno inne aspekty edukacyjne wykorzystali uczniowie klasy maturalnej, a inne zaproszeni gimnazjaliści. Licealiści muszą być wszechstronni, „renesansowi”, dlatego pracowali intensywniej, dekorowali salę, analizowali prace artystów potrzebne do przygotowania PPT, realizowali, inspirowali, a potem …pomagali sprzątać. Pokazali swoje umiejętności lingwistyczne, poczucie humoru i niezwykłą kreatywność…
Fantastyczny pomysł i sposób realizacji zajęć spotkał się z dużym uznaniem zaproszonych gości, zarówno młodzieży, jak i ich opiekunów. Dziękujemy!
Mamy nadzieję, że po tych zajęciach niejeden uczeń zakrzyknął: „Evviva l’arte!”
4 grudnia 2013

Partnerzy

Instytucje i firmy współpracujące z 1 LO w Limanowej.

MEN
CKE
OKE
KO
Starostwo Powiatowe
UM
Parafia MBB Limanowa
UP
AGH
UP JP2
Skip to content